more_horiz
Gospodarka

Nowa metoda oszustwa - na kod QR. Ostrzeżenie przed internetowymi naciągaczami

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 14:41
Cyberprzestępcy przygotowali nowy schemat oszustwa "na kupującego". Przekonują, by dokonać płatności z wykorzystaniem spreparowanego kodu QR. Zespół cyberbezpieczeństwa polskiego sektora finansowego - CSIRT KNF - przestrzega, że za pomocą kodów QR można zamaskować niebezpieczne linki.
Po wejściu na fałszywą stronę odbioru środków wymagane jest od użytkownika zeskanowanie kodu QR. Użycie go przekierowuje na fałszywą stronę banku.
Po wejściu na fałszywą stronę "odbioru środków" wymagane jest od użytkownika zeskanowanie kodu QR. Użycie go przekierowuje na fałszywą stronę banku.Foto: shisu_ka/Shutterstock

"Cyberprzestępcy przygotowali nowy schemat oszustwa na kupującego. Aby dokonać płatności, wymagają użycia kodu QR, gdzie w dalszym etapie zostajemy przekierowani do fałszywej strony banku" - czytamy we wtorkowym wpisie na Twitterze CSIRT KNF.

Eksperci przypomnieli, że za pomocą kodów QR można w łatwy sposób zamaskować niebezpieczne linki.

"W tym przypadku oszuści podszywają się pod portal ogłoszeniowy @vinted" - wyjaśniono.Dodano, że po wejściu na fałszywą stronę "odbioru środków" wymagane jest od użytkownika zeskanowanie kodu QR.

"Użycie go przekierowuje na fałszywą stronę banku. Bądźcie czujni!" - przestrzega CSIRT KNF.

Sektorowy Zespół Cyberbezpieczeństwa został utworzony przez Komisję Nadzoru Finansowego w celu prowadzenia koordynacji działań i wsparcia obsługi incydentów bezpieczeństwa w podmiotach rynku finansowego uznanych za Operatorów Usług Kluczowych w rozumieniu ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

PR24.pl, PAP, DoS