more_horiz
Gospodarka

Polskie koleje pomagają Ukraińcom. Ministerstwo prezentuje dane

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 12:17
Przez miesiąc ponad 330 tys. uchodźców skorzystało z polskich połączeń kolejowych. Dane przedstawiło Ministerstwo Infrastruktury. Polskim kolejarzom dziękował między innymi ambasador Ukrainy w naszym kraju Adrij Deszczyca.
Z polskich połączeń kolejowych skorzystało przez miesiąc ponad 330 tys. uchodźców.
Z polskich połączeń kolejowych skorzystało przez miesiąc ponad 330 tys. uchodźców.Foto: PKP Intercity/Twitter

Od wybuchu wojny, z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie ponad 1,6 tys. pociągów, zarówno specjalnych, jak i stałego kursowania. W różnych kierunkach Polski wyjechało nimi ponad 330 tys. pasażerów.  Ponad 200 tys. osób skorzystało z możliwości podróży kolejami do innych krajów, między innymi Czech i Niemiec.

Ministerstwo Infrastruktury od początku wojny współpracuje z kolejami niemieckimi, czeskimi i austriackimi. Czesi pożyczają między innymi lokomotywy, Niemcy i Austriacy pomagają w logistyce.

Kolejarze nieco zaostrzą zasady

Jak podkreśla resort infrastruktury, mamy do czynia z ciągle rosnącą liczbą Ukraińców podróżujących polskimi kolejami. Główne centra przesiadkowe to między innymi Przemyśl, Warszawa, Kraków i Wrocław. Do tej pory spółka PKP Intercity wydała około 900 tys. bezpłatnych biletów na przejazdy.

- Minął miesiąc od niczym niesprowokowanej, barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę. Od miesiąca Ukraina stawia bohaterski opór. Od miesiąca też do Polski trwa napływ uchodźców. Od początku pomagamy Ukrainie i ukraińskim uchodźcom, a szczególne pole do działania mają tu polscy kolejarze, którzy od momentu wybuchu wojny włączają się w pomoc Ukrainie - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel dodał, że obowiązujące zasady dotyczące wydawania bezpłatnych biletów nie zmienią się do końca marca. Później jednak, od początku kwietnia, kolejarze nieco zaostrzą zasady ich wydawania.

- O dalszych decyzjach będziemy informować w przyszłym tygodniu  - powiedział Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Nadużywanie przejazdów jest marginalne

Ambasador Ukrainy Adrij Deszczyca zaapelował do obywateli tego kraju znajdujących się na terenie Polski o uczciwe korzystanie z bezpłatnych przejazdów kolejami i kupowanie biletów kolejowych wtedy, kiedy mogą sobie na to pozwolić.

- Dziękuję ministrowi Andrzejowi Adamczykowi za osobiste zaangażowanie w pomoc, której Polska udziela Ukrainie. Gratuluję tego, jak szybko i sprawnie udało się uruchomić połączenia kolejowe, dzięki którym uciekający Ukraińcy byli transportowani do Polski - podkreślił ambasador.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podkreślił jednak, że nadużywanie darmowych przejazdów jest zjawiskiem marginalnym.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS