Jacek Sasin: Polska pomoże Ukrainie w dostępie do paliw i odbudowie infrastruktury

2022-05-09, 16:00

Jacek Sasin: Polska pomoże Ukrainie w dostępie do paliw i odbudowie infrastruktury
Wicepremier Jacek Sasin . Foto: ministerstwo aktywów państwowych /twitter

- Polska jest twardym zwolennikiem sankcji na Rosję, a okresy przejściowe dla niektórych krajów UE powinny być jak najkrótsze - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Energii wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jak mówił Sasin po rozmowach ze stroną ukraińską, "Polska jest twardym zwolennikiem sankcji na Rosję", i jego zdaniem "tylko skuteczne wielosektorowe sankcję mogą zatrzymać rosyjską agresję. "Cieszymy się, że coraz więcej krajów podziela ten pogląd" - dodał wicepremier Jacek Sasin.

Jak oceniać nowy pakiet sankcji UE?


Komentując przedstawioną przez Komisję Europejską propozycję 6. pakietu sankcji, zakładającą m.in. embargo na rosyjską ropę, Sasin stwierdził, że "uważamy, że to jest dobry kierunek". "Ropa jest jednym z głównych komponentów, generujących dochody dla budżetu Rosji, jesteśmy za zaprzestaniem kupowania ropy z Rosji, ale i innych surowców, jak gaz" - mówił wicepremier.

Jak dodał Jacek Sasin, Polska uważa, że okresy przejściowe w stosowaniu sankcji dla niektórych krajów UE "powinny być jak najkrótsze, aby sankcje były jak najbardziej szczelne, a wyłomy nie służyły ich obchodzeniu.

Jak pomóc Ukrainie w dostawie paliw?

- Usprawnienie dostaw do Ukrainy paliw, niezbędnych do funkcjonowania państwa i prowadzenia wojny, było tematem polsko-ukraińskich rozmów w Warszawie - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jak mówił Sasin na konferencji prasowej, Polska jest krajem, który bez wahania podjął się pomocy dla walczącej Ukrainy, także dostarczając niezbędne produkty i surowce i stała się swego rodzaju hubem zaopatrzeniowym dla Ukrainy. Przypomniał, że paliwa są niezbędne, by Ukraina mogła funkcjonować i prowadzić skuteczną walkę, tymczasem infrastruktura paliwowa, w tym rafinerie i magazyny od pierwszych dni wojny są obiektem rosyjskich ataków.

- Polska sama jest importerem niemal 100 proc. ropy i w dużej części produktów z niej, więc jesteśmy przede wszystkim pośrednikiem, mogącym organizować dostawy - zaznaczył Sasin.

Rozmowy dotyczyły usprawnienia zarówno pozyskiwania surowców, jak i skutecznego przekazywania ich Ukrainie - wyjaśnił wicepremier. Jak zaznaczył, jest wiele problemów infrastrukturalnych, zarówno jeśli chodzi o przekazywanie zwiększonego wolumenu zaopatrzenia przez granicę, jak i samego ich transportu na terytorium Polski.

Niektóre są prozaiczne, jak chociażby różny rozstaw torów kolejowych, co powoduje konieczność przeładunku na granicy - wskazał Sasin

Co będzie po wojnie?

- Kwestie dostaw i wsparcia w odbudowie infrastruktury energetycznej i paliwowej są obiektem planów, jakie już robimy, aby móc rządowi Ukrainy przedstawić ofertę – powiedział w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin.

"Mówimy o wsparciu Ukrainy i Ukraińców w walce, ale musimy także wybiegać do przodu i rozmawiać o tym, jak ta współpraca powinna wyglądać w przyszłości. Mam nadzieję, że już wkrótce po zakończeniu wojny państwo ukraińskie będzie potrzebowało dostaw i wsparcia w odbudowie infrastruktury energetycznej i paliwowej. Te kwestie są również obiektem rozmów, ale także naszych myśli i naszych planów, jakie już robimy, aby móc w odpowiednim czasie rządowi Ukrainy przedstawić ofertę "– powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.


PR24/IAR/PAP/sw


Polecane

Wróć do strony głównej