more_horiz
Gospodarka

Kiedy "czternastki" trafią do seniorów. Marlena Maląg wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 11:26
- Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób.
Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, odpowiednie organy będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego.
Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, odpowiednie organy będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego.Foto: Volosh/Shutterstock

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem odwiedziła Klub "Senior plus" w Świerczach.

Na konferencji prasowej przypomniała, że we wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Świadczenie w wysokości minimalnej emerytury

Szefowa MRiPS zapowiedziała, że ustawa o czternastych emeryturach wejdzie w życie w sierpniu.

- A więc od sierpnia ruszą pierwsze wypłaty. Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, odpowiednie organy będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego - podkreśliła.

Zaznaczyła, że świadczenie zostanie wypłacone w wysokości minimalnej emerytury, czyli będzie to 1.338,44 zł. Szefowa resortu rodziny poinformowała, że według szacunków czternastki otrzyma około 9 mln emerytów i rencistów.


W przypadku czternastych emerytów wprowadzony będzie mechanizm złotówka za złotówkę. Oznacza to, że świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają osoby, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie będzie wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.


Posłuchaj
00:18 Minister M. Maląg o czternastych emeryturach.mp3 Minister M. Maląg o czternastych emeryturach (IAR)

 


"Odpowiedzialność za drugiego człowieka"

Minister rodziny zwróciła uwagę, że na tegoroczne trzynastą i czternastą emeryturę jest ponad 25 mld zł. Akcentowała też, że rząd realizuje wiele programów dla seniorów.

- Czternasta emerytura niedługo stanie się faktem, będziemy rozmawiali dziś o niej na rządzie. To kolejne wsparcie w ramach realizacji naszej polityki skierowanej na drugiego człowieka, naszej solidarności międzypokoleniowej i odpowiedzialności za drugiego człowieka - powiedziała Marlena Maląg.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS