more_horiz
Gospodarka

Czy złożyłeś już obowiązkową deklarację o źródle ogrzewania domu? Czasu pozostało niewiele

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 07:47
Blisko 3/4 właścicieli domów i zarządców budynków złożyło deklaracje o źródle ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Pozostałym na wypełnienie obowiązku pozostał czas do końca czerwca - przypomina szefowa Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.
Ze złożonych deklaracji wynika, iż najpopularniejszym źródeł ogrzewania są kotły na paliwo stałe, z których połowa to tzw. kopciuchy.
Ze złożonych deklaracji wynika, iż najpopularniejszym źródeł ogrzewania są kotły na paliwo stałe, z których połowa to tzw. kopciuchy.Foto: ulev33/Shutterstock

Do 30 czerwca tego roku właściciele budynków, zarządy budynków również tych niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, muszą złożyć deklarację czym są ogrzewane nieruchomości. Obowiązek ten dotyczy źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca ubiegłego roku. Jeśli dom ma nowe źródło - tzn. zainstalowane po 1 lipca 2021 r. - to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.

40 tys. deklaracji dziennie

Pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska przypomniała, że jeśli deklaracja nie zostanie złożona w terminie, to właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu - do 5 tys. zł.

- Aktualnie w CEEB mamy ponad 3,7 mln deklaracji, co stanowi blisko 75 proc. wypełnienia bazy - poinformowała.
Wyjaśniła, że na początku intensywność składania deklaracji była niska, potem z miesiąca na miesiąc było ich coraz więcej.

- Zaczęliśmy współpracować m.in. z kominiarzami oraz gminami, którzy informowali mieszkańców o obowiązku złożenia deklaracji do CEEB. Stworzyliśmy też ranking gmin gdzie deklaracji było najmniej i bezpośrednio z nimi się kontaktowaliśmy. Kluczowa była też możliwość skorzystania z dodatku osłonowego, co wymagało zgłoszenia źródła ciepła. Obecnie do bazy trafia ok. 40 tys. deklaracji dziennie, co jest dobrym wynikiem, choć wiemy, że ten szczyt dopiero nastąpi teraz, wraz ze zbliżaniem się końca czerwca. Apelujemy jednak, by nie czekać z tym na ostatnią chwilę - powiedziała szefowa Nadzoru Budowlanego.

Bardziej zdyscyplinowani są właściciele domów

Dorota Cabańska dodała, że najpopularniejszą formą składania deklaracji jest ta papierowa, przekazywana przez gminy. Deklarację można też wypełnić on-line za pośrednictwem strony Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Mimo, że termin złożenia deklaracji mija 30 czerwca, to samorządy będą miały jeszcze pół roku na wprowadzenie ich do CEEB.

- Dopiero z końcem roku będziemy znali faktyczną liczbę złożonych deklaracji - zauważyła.
Wskazała ponadto, że dużo bardziej zdyscyplinowani w składaniu deklaracji są właściciele domów, bo złożyli ich ponad 3,3 mln.

Połowa to tzw. kopciuchy

Szefowa Nadzoru Budowlanego dodała, że ze złożonych deklaracji wynika, iż najpopularniejszym źródeł ogrzewania są kotły na paliwo stałe.

- Do tej pory zadeklarowano 2 mln kotłów na paliwo stałe, z czego połowa to kotły pozaklasowe, czyli tzw. kopciuchy. Dominują piece na węgiel, paliwa węglopochodne oraz na drewno. Zauważamy jednak, że właściciele coraz częściej wskazują też na kotły gazowe (kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy/kominek gazowy: ponad 1,2 mln) oraz na pompy ciepła (ponad 113 tys.)" - poinformowała.

Z początkiem czerwca ruszy kampania informacyjna przypominająca o obowiązku złożenia deklaracji do CEEB. Będzie ona prowadzona m.in. w TV, radio i w internecie.

PR24.pl, PAP, DoS