more_horiz
Gospodarka

Dodatkowy podatek od auta spalinowego? Ekspert: elektromobilność to dla wielu mieszkańców Polski abstrakcja

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 09:00
W Krajowym Planie Odbudowy zadeklarowano wprowadzenie od czerwca 2026 r. nowej opłaty rejestracyjnej i podatku od posiadania aut spalinowych. Rząd nie wyjaśnia jednak, jak chce przekonać posiadaczy aut spalinowych do przesiadki na elektryki - pisze "Rzeczpospolita".
W Czechach i na Węgrzech wprowadzono podatek ekologiczny zależny od standardu emisji spalin. Na Słowacji opłata jest zależna od wieku auta.
W Czechach i na Węgrzech wprowadzono podatek ekologiczny zależny od standardu emisji spalin. Na Słowacji opłata jest zależna od wieku auta.Foto: shutterstock/Toa55

Dziennik przytacza opinie przedstawicieli branży motoryzacyjnej, którzy pokazują konkretne rozwiązania mające pomóc w rozpędzeniu polskiego rynku samochodów elektrycznych. To m.in. głęboka reforma podatku akcyzowego.

- Uzależniony od pojemności silnika podatek akcyzowy dziś nie przystaje do rzeczywistości. Ma jedynie cel fiskalny i nie kwalifikuje pojazdu pod względem przyjazności dla środowiska - mówi gazecie Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Opłata zależna od wieku auta

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych Maciej Mazur proponuje wykorzystanie rozwiązań przyjętych w Czechach i na Węgrzech, gdzie wprowadzono podatek ekologiczny zależny od standardu emisji spalin. Podaje też przykład Słowacji, gdzie opłata jest zależna od wieku auta.

- Bez takiego rozwiązania grozi nam szybki wzrost importu coraz starszych aut - zaznacza Maciej Mazur.

- Dobrze, że rząd wreszcie wziął się za ten problem - komentuje z kolei starszy analityk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych Rafał Bajczuk.

Dodaje, że jego rozwiązanie wcale nie jest jednak pewne, "bo choć kolejne rządy chciały postawić tamę dla napływu starych i trujących pojazdów, to mając przygotowane rozwiązania prawne, na ostatniej prostej wrzucały je do kosza, bojąc się społecznego niezadowolenia".Groźba wykluczenia komunikacyjnego

"Taki los może też spotkać podatki z Krajowego Planu Odbudowy" - ocenia "Rzeczpospolita".

Dodaje, że według przedstawicieli branży elektromobilność to dla wielu mieszkańców Polski abstrakcja, a "obłożenie wysoką daniną ich 20-letnich aut prowadziłoby do wykluczenia komunikacyjnego".

PR24.pl, PAP, DoS