more_horiz
Gospodarka

Duża część pracodawców szykuje podwyżki. To reakcja na rosnące koszty życia

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 08:41
40 proc. firm z Europy, w tym z Polski, zapowiedziało w majowym sondażu wzrost wydatków na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze. W ten sposób pracodawcy chcą odpowiedzieć na rosnące koszty życia, ale też na obawy o wzmożoną rotację pracowników - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".
Pracodawcy szykują inflacyjne podwyżki, by zatrzymać rotację - pisze dziennik.
Pracodawcy szykują inflacyjne podwyżki, by zatrzymać rotację - pisze dziennik.Foto: Pressmaster/ Shutterstock

"Częstsze przeglądy wynagrodzeń, bony pomagające sfinansować opiekę nad dziećmi, dodatkowe nagrody uznaniowe i premie, programy rabatowe czy jednorazowe 'drożyźniane' wypłaty gotówki – to sposoby, po które sięgają teraz pracodawcy w Europie, by zmniejszyć negatywny wpływ wysokiej inflacji na koszty życia pracowników" - tak wynika z majowego sondażu firmy doradczej Willis Towers Watson (WTW), który przywołuje "Rzeczpospolita".

Inflacja wymusza podwyżki

Gazeta wskazuje, że czterech na dziesięciu z ponad 570 przedstawicieli dużych i średnich firm z Europy, w tym także z Polski, przewiduje wymuszony przez inflację wzrost budżetów płacowych w najbliższych miesiącach.

"Zdecydowana większość pracodawców zrealizowała już swoje plany podwyżkowe na ten rok, ale zdają sobie sprawę, że niezbędna będzie druga tura, tym bardziej że deklarowane wzrosty budżetów wynagrodzeń nie nadążają za wskaźnikami inflacji" – komentuje Krzysztof Gugała, dyrektor działu praca i wynagrodzenia w WTW Polska.

Czytaj także:


Jak przypomina, jeszcze w marcowym badaniu WTW polscy pracodawcy mówili o ok. 5–8-proc. średnim wzroście budżetów płacowych w tym roku, choć w części branż, w tym w IT, ten wzrost był dwucyfrowy. Jak zaznacza Gugała, plany te dotyczyły wynagrodzeń obecnych pracowników, bez uwzględnienia nowo zatrudnionych. Tymczasem - jak czytamy - coraz częściej zdarza się, że nowi pracownicy dostają wyższą pensję niż osoby pracujące już w firmie.

Rotacja pracowników a wynagrodzenia

- Widoczne w statystykach GUS wysokie podwyżki płac to głównie efekt rotacji pracowników między firmami i między branżami – mówił "Rzeczpospolitej" Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Gazeta wskazuje, że zapowiadane w sondażu WTW działania pracodawców mają ograniczyć rotację kadr, szczególnie rotację fachowców i specjalistów.

PolskieRadio24.pl, PAP, Rzeczpospolita, md