Prezes ZUS: KE nie żąda od nas podwyższenia wieku emerytalnego, a wprowadzenia zachęt do dłuższej pracy
Z dokumentów i rozmów z ekspertami wynika jednoznacznie, że żadne uzgodnienia z Komisją Europejską nie przewidują ustawowego podwyższania wieku emerytalnego, a jedynie wprowadzanie zachęt do wydłużania aktywności zawodowej Polaków. Sama KE już je dostrzega, chwaląc np. naszą koncepcję PIT-0 dla seniorów, którzy zamiast przechodzić na emeryturę decydują się na dłuższą pracę - powiedziała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
2022-06-15, 12:12
Posłuchaj
Jednym z tematów rozmowy było zapisanie w tzw. kamieniach milowych, od realizacji których ma być uzależnione wypłacanie Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy, "efektywnego podwyższania wieku emerytalnego". Wokół tego tematu rozgorzała w ostatnich dniach dyskusja.
- Rekomendacje do wydłużania aktywności zawodowej znajdują się też w Semestrze Europejskim, dokumencie regularnie porównującym systemy w krajach Unii. Chodzi o to, żeby faktyczny wiek przechodzenia na emeryturę podnosić i my to robimy - stwierdziła prezes ZUS.
Zaznaczyła, że efektywne przesuwanie wieku emerytalnego powinno być powiązane z szeregiem innych działań np. rzecz dostępu do polityki zdrowotnej, opieki długoterminowej czy z zachętami po stronie pracodawców.
Edukacja ma znaczenie
Prof. Uścińska podkreśliła, że w Polsce zbyt wiele kobiet po 50. roku życia odchodzi z pracy ze względu na konieczność opieki nad starszymi członkami rodziny, zwykle rodzicami. Tymczasem to właśnie one mają niższe wynagrodzenia i krótszy okres zatrudnienia przez co wypracowują sobie niższe emerytury.
REKLAMA
- Ważna jest też kwestia edukowania, informowania, kalkulator emerytalny. Trzeba cały czas powtarzać, że pozostanie w zatrudnieniu choćby rok daje od kilku do kilkunastu procent wyższą emeryturę – mówiła prof. Uścińska.
- "To jest bardzo dobra deklaracja". Minister rolnictwa o amerykańskiej koncepcji budowy silosów na zboże
- Przez Polskę przejeżdża coraz więcej ukraińskich artykułów rolnych. PIE podał najnowsze szacunki
Zauważyła, że wprowadzona od tego roku emerytura bez podatku może część osób zachęcać do przechodzenia na świadczenie. Jednak rozwiązanie zwalniające najniżej uposażonych emerytów z podatku dochodowego oceniła jako "jak najbardziej zasadne, które było postulowane". Dlatego za kluczowe uznała informowanie osób starszych o korzyściach z dłuższej pracy i wspieranie ich w podejmowaniu decyzji w tym zakresie.
Prezes ZUS poinformowała, że 14. emerytury, na które czekają seniorzy, będą wypłacane od 25 sierpnia i potem w kolejnych terminach, w których przekazywane są zawsze emerytury. W systemach specjalnych będą to wrzesień i październik.
REKLAMA
Jak działa waloryzacja?
Inną kwestią poruszoną w audycji była waloryzacja kapitału emerytalnego, który płacąc składki w trakcie pracy zawodowej zbieramy na przyszłe emerytury. Jest on każdego roku waloryzowany co oznacza przypis określonej kwoty zależnej od inflacji i innych zjawisk zachodzących w gospodarce. Niestety zagadnienie jest w bardzo małym stopniu rozumiane przez społeczeństwo.
- Wiele państw unijnych także się z tym zmaga, choć w niektórych ludzie na bieżąco interesują się ile mają składek, jakie świadczenie im to zapewnia. U nas trzeba prowadzić pracę u podstaw i stale informować w mediach, uczyć w szkołach skąd się biorą emerytury. Lepsze zrozumienie przychodzi tak na 10 lat przed emerytury ale wtedy jest zbyt późno. A w tym roku waloryzacja na kontach to aż 9,33 proc. – wyjaśniała prof. Uścińska.
Informowała też o dobrej sytuacji FUS i pokryciu jego wydatków ze składek w ponad 82 proc., a to w związku z niskim bezrobociem. Legalnie pracuje też coraz więcej Ukraińców, którzy przybyli jako uchodźcy wojenni. Jest ich już w systemie ok. 210 tys.
PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md
REKLAMA
REKLAMA