more_horiz
Gospodarka

Jarosław Szatański z MF: Na obniżce dolnej stawki PIT z 17 do 12 proc. zyska większość podatników

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 17:45
- Na obniżeniu dolnej stawki podatku PIT skorzystają wszyscy podatnicy, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Obejmuje więc ona osoby, które uzyskują wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, emerytów, rencistów, a także przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej - powiedział Jarosław Szatański dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Według rządu na zmianach zyska ponad 13 mln podatników, a po reformie w kieszeniach Polaków zostanie dodatkowe 15 mld zł
Według rządu na zmianach zyska ponad 13 mln podatników, a po reformie w kieszeniach Polaków zostanie dodatkowe 15 mld złFoto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Szatański zwrócił uwagę, że w ustawie przywrócono częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Podatnicy, którzy rozliczają się z użyciem podatku liniowego, będą mogli obniżyć podstawę obliczenia podatku o składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w roku podatkowym, przy czym odliczenie nie może przekroczyć 8700 zł rocznie. Z kolei podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogli pomniejszyć kwotę przychodów o 50 proc. składek zdrowotnych. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek z wykorzystaniem karty podatkowej, będą mogli obniżyć podatek o 19 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w roku podatkowym.

Dodał, że ustawa uchyliła także przepisy dotyczące tzw. ulgi dla klasy średniej, jednak zapewnia, że na zmianie podatnicy nie stracą. Jeśli wcześniej podatnik wybrał taką formę to urzędnicy KAS sami zgłoszą się do niego i przedstawią najkorzystniejsze dla niego rozwiązanie. 

Jak wskazuje dyrektor również rodzice samotnie wychowujacy dzieci na zmiananich nie stracą, a przede wszystkim skorzystają w pierwszej kolejności z wyższej kwoty wolnej od podatku. W tym rozwiązaniu prawnym są wyższe preferencje i korzyści są wyższe.  

Dyrektor dodał, że zmiany również będą dotyczyć oświadczeń i wniosków o które zabiegali przede wszystkim przedsiębiorcy. W tym wypadku pierwszy etap reformy wchodzi w życie 1 lipca, a na 1 stycznia 2023 r. przewidzino wdrożenie kolejnego. Wtedy właśnie podatnicy będą mogli składać oświadczenia o podziale kwoty wolnej od podatku na maksymalnie 3 płatników.

- Wraz z nowelizacją przewidujemy także możliwość dokonania zmiany formy rozliczenia przez podatników na podatku liniowym i ryczałcie. Będą oni mogli wybrać rozliczenie na skali podatkowej - powiedział także  dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów. 

Ustawa wchodzi w życie 1 lipca 2022 r., choć część przepisów będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.

Posłuchaj
04:40 Jarosław Szatański dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów mówi o zmianach podatkowych ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Go Jarosław Szatański dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów mówi o zmianach podatkowych ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

PR1/PR24/Justyna Golonko/mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem