Polski Ład. Artur Soboń: stawiamy na inwestycje i oszczędności

2022-04-27, 08:05

Polski Ład. Artur Soboń: stawiamy na inwestycje i oszczędności
Liczę, że prace parlamentarne nad nowelizacją Polskiego Ładu zakończą się w czerwcu - mówi Artur Soboń.Foto: Twitter/MF

Musimy wzmacniać realizację projektów inwestycyjnych - mówi środowemu "Super Expressowi" wiceminister finansów Artur Soboń. Jak dodaje, rząd chce zachęcać do inwestycji prywatnych, m.in. poprzez estoński CIT. Już ok. 4 tys. podmiotów się na to zdecydowało - wskazuje.

Wiceszef resortu finansów w wywiadzie dla "SE" został m.in. zapytany o to, kiedy projekt nowelizacji Polskiego Ładu stanie się ustawą.

- Przed nami intensywne prace parlamentarne. Liczę, że zakończą się najpóźniej w czerwcu - podkreślił Artur Soboń.

- To projekt, który oznacza jednolity system podatkowy w 2022 r. i taki sam w 2023 r. Jeśli nie będzie żadnych zmian, to także w latach kolejnych. Za chwilę przedstawimy do konsultacji zmiany w podatku CIT - powiedział.

Minimalny CIT dla firm?

Dopytywany, o jakie zmiany chodzi odpowiedział, że "poza pewnymi technicznymi kwestiami i ułatwieniami dla przedsiębiorców, które sygnalizowano, pojawi się kwestia minimalnego CIT".

Czytaj także:

- Chodzi o propozycję z Polskiego Ładu. Chcemy skonsultować z przedsiębiorcami, czy w burzliwych warunkach, w jakich funkcjonuje teraz polska gospodarka po ataku Rosji na Ukrainę, jest czas na testowanie nowych rozwiązań - tłumaczył wiceminister.

Inwestycje muszą nabrać tempa

W wywiadzie ocenił także, że "musimy dziś wzmacniać realizację projektów inwestycyjnych".

- Zachęcamy do inwestycji prywatnych np. poprzez estoński CIT - już ok. 4 tys. podmiotów na taką formę opodatkowania się zdecydowało od początku roku. Z drugiej strony chcemy zwiększać inwestycje poprzez wydatki publiczne i realizację inwestycji publicznych zarówno ze środków zewnętrznych, jak i krajowych - mówił.

Co dalej z inflacją?

Z kolei na pytanie, jak ściągnąć z rynku nadpodaż pieniądza i czy można to zrobić zwiększając oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa zaznaczył, że "mamy wysokie stopy procentowe i to jest w całej Europie problem wysokiej inflacji".

- Stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych wynosi 66. proc. Wszystkie przetargi obligacji idą zgodnie z harmonogramem i zgodnie z naszymi przewidywaniami - dodał.

PolskieRadio24.pl, PAP, SE, md

Polecane

Wróć do strony głównej