more_horiz
Gospodarka

Inflacja i stopy procentowe zniechęcają do brania kredytów mieszkaniowych. Znamy dane BIK za czerwiec

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 16:56
W czerwcu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało o 59,7 proc. mniej klientów niż w tym samym miesiącu rok wcześniej - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W porównaniu do maja br. liczba wniosków spadła o 18,1 proc.
Czerwcowa wartość Indeksu BIK SA jest najniższa w historii pomiaru od stycznia 2008 r. czyli od 14 lat.
Czerwcowa wartość Indeksu BIK SA jest najniższa w historii pomiaru od stycznia 2008 r. czyli od 14 lat. Foto: shutterstock.com/Kittisak Jirasittichai

W czerwcu br. o kredyt mieszkaniowy złożono łącznie 19,52 tys. wniosków, w porównaniu do 48,42 tys. rok wcześniej, co oznacza spadek o 59,7 proc. Spadła też średnia wartość wnioskowanego kredytu: w czerwcu br. wyniosła 340,85 tys. zł i była niższa o 0,5 proc. (rok do roku) i 0,9 proc. w relacji (miesiąc do miesiąca).

BIG poinformował także, że najnowszy, czerwcowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych) zmniejszył się o 59,9 proc.

BIK to przewidział na początku roku?


- Przewidywania wobec czerwcowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe niestety sprawdziły się. Popyt pogłębił jeszcze bardziej spadki i nic nie zapowiada, że osiągnął już najniższy poziom, a odbicia od dna na razie nie widać na horyzoncie - uważa prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

W jego ocenie czerwcowy odczyt Indeksu jest już kolejnym potwierdzeniem bardzo dużego schłodzenia, a wręcz zamrożenia na rynku kredytów mieszkaniowych. -Czerwcowa wartość Indeksu jest najniższa w historii pomiaru od stycznia 2008 r. czyli od 14 lat - zauważył Rogowski.

Jego zdaniem na czerwcową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o prawie 60 proc. niż przed rokiem liczba wnioskodawców, która - jak podkreślił - jest na najniższym poziomie od stycznia 2007 r. czyli odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców.

Co będzie w kolejnych miesiącach?

Waldemar Rogowski podkreślił, że liczba wnioskujących spada już od kwietnia 2021 roku, ale "od marca spada co miesiąc również średnia kwota wnioskowanego kredytu, co może świadczyć, że kredytobiorcy finansują tańsze lub mniejsze nieruchomości".

- Niestety obawiam się, że w kolejnych miesiącach zarówno liczba wnioskujących jak i średnia kwota wnioskowanego kredytu jeszcze spadną, co spowoduje kolejny negatywny rekord w wartości samego BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe - dodał ekonomista BIK.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 10 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.


PR24/PAP/sw