more_horiz
Gospodarka

Polacy ostrożniejsi z braniem kredytów na mieszkania. Wzrost tylko w kredytach o stałej stopie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 14:43
W I kw. br. banki udzieliły 47,8 tys. kredytów mieszkaniowych, ponad 25 proc. mniej niż w IV kw. 2021 r. - wynika z raportu AMRON-SARFiN. 75 proc. nowo udzielonych kredytów stanowiły kredyty o stałej stopie. 
W I kw. średnia wartość udzielanego kredytu przekroczyła wartość 351 tys. zł. W tym okresie znacząco wzrosło zainteresowanie kredytami hipotecznymi o stałej stopie
W I kw. średnia wartość udzielanego kredytu przekroczyła wartość 351 tys. zł. W tym okresie znacząco wzrosło zainteresowanie kredytami hipotecznymi o stałej stopieFoto: Pixabay/Thomas Wolter

Spadła też wartość udzielonych kredytów - o 24,6 proc. kwartał do kwartału do 16,9 mld zł. Średnia wartość nowo udzielonego kredytu mieszkaniowego w I kw. br. wyniosła 351,2 tys. zł, z 0,20 proc. więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem. 

Podczas konferencji prasowej przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich Jacek Furga ocenił, że w tym roku banki mogą udzielić ok. 185 tys., być może 190 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę w granicach 65-70 mld zł.

- To byłby spadek o 22 proc. w relacji do wyniku z 2021 r. Czyli nie mamy kolejnego roku rekordowego, ale nie jest źle. Ci co mają odpowiednią zdolność kredytową, mogą sobie na to pozwolić, po ten kredyt sięgną - powiedział Furga.

Kredyty o stałej stopie

Zaznaczył, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku zaobserwowano trzykrotny wzrost zainteresowania kredytami o stałej stopie - stanowiły one 75 proc. liczby nowo udzielonych kredytów. Furga poinformował też, że jakość portfela kredytowego nie zmienia się, nadal jest bardzo dobra.

Odnosząc się do rządowego programu "Mieszkanie bez wkładu własnego" Furga stwierdził, że jego wpływ na rynek kredytowy i mieszkaniowy będzie ograniczony ze względu m.in. na limity cenowe mieszkań i zdolność kredytową potencjalnych beneficjentów.

- Założenia z uzasadnienia projektu zakładały, że w pierwszym roku funkcjonowania programu dołączy do niego 80 tys. uczestników. To jest nierealne. Jak w tym roku pojawi się ok. tysiąca, to uznam to za sukces. To nie wysokość wkładu własnego decyduje o zainteresowaniu kredytem hipotecznym, a zdolność kredytowa - powiedział.

Zaznaczył przy tym, że gwarancja BGK nie zastępuje wkładu własnego, trzeba wziąć kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości. Dodał, że będzie to rozwiązanie droższe, bo kredytobiorca bez wkładu własnego będzie traktowany jako klient podwyższonego ryzyka, będzie miał wyższą marżę.

Jego zdaniem godnym rekomendacji rozwiązaniem jest natomiast tzw. spłata rodzinna, czyli umorzenie części kredytu w przypadku urodzenia się drugiego lub kolejnego dziecka. Ekspert zauważył też, że obecnie odsetek mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, które mieszczą się w limicie cenowym, to pula rzędu kilku procent.

Posłuchaj
00:27 IAR/Prostak Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji Jacek Furga o rynku kedytów hipotecznych Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji Jacek Furga mówi, że I kw. znacząco spadła liczba nowo udzielonych kredytów hipotecznych

Stabilizacja cen mieszkań

Furga ocenił też, że w najbliższym czasie ceny mieszkań powinny się stabilizować, być może z dodatkowymi wzrostami.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz dodał, że kwestia gwarancji na wkład własny musi być rozpatrywana przez banki pod kątem tego, by nie stanowiła pułapki, by wielu klientów nie decydowało się na kredyty na duże mieszkania, bo w przyszłości mogą mieć kłopoty z ich spłatą.

Oprocentowanie depozytów

Mówiąc o oprocentowaniu produktów oszczędnościowych Pietraszkiewicz stwierdził, że depozyty wolniej reagują na wzrost stóp procentowych ze względu na obciążenia banków, m.in. podatkiem bankowym, składkami na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

- Te oferty depozytowe sukcesywnie się rozwijają, tyle tylko, że musimy uruchomić w Polsce program inwestycji prywatnych. Teraz mamy taką sytuację, że przedsiębiorcy mają w bankach ulokowane ponad 370 mld zł oszczędności, a zaciągniętych kredytów ok. 24-26 mld zł. Zainteresowanie kredytami wzrosło w największych firmach, nieco wzrosło w średnich, ale nadal w pozostałych firmach i rolnictwie jest niższe niż w 2018 i 2019 r. (...) Dopóki banki nie będą mogły więcej zarabiać na akcji kredytowej w przedsiębiorstwach, to w sytuacji kiedy mają depozytów pod sufit, trudno oferować super warunki (depozytów, PAP) - powiedział prezes ZBP.

Pietraszkiewicz podkreślił też, że GPW Benchmark, banki i Komitet Stabilności Finansowej analizują sytuację związaną z zamiennikiem WIBOR.

- Z punktu widzenia ZBP, jeżeli coś ma powstać, to ważne, by powstało wysokiej próby, a nie szybko - podsumował.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem