Kiedy poznamy założenia finansowego wsparcia zakupu paliw do ogrzewania? Premier Morawiecki wyjaśnia
Do czwartku ma być gotowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Mechanizm ma być w najwyższym możliwym stopniu sprawiedliwy - podkreślił szef rządu.
2022-08-02, 15:30
-Różne surowce podrożały w różnym stopniu. Dlatego ten mechanizm, nad którym zastanawiała się Rada Ministrów, musi w najwyższym stopniu sprawiedliwie odzwierciedlać te zwyżki - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Jak dodał, zlecił ministerstwu klimatu przygotowanie odpowiednich przepisów, w tym mechanizmu, który będzie starał się uwzględniać kilka zmiennych, obok wzrostu cen surowców.
Jak zaznaczył Morawiecki, poprosił, "aby do czwartku ta ustawa znalazła ostateczny kształt". Dodał, że szacowany koszt, jaki miałby ponieść budżet to ok. 10-12 mld zł.
Czy VAT na paliwa do ogrzewania spadnie?
Szef rządu stwierdził, że Rada Ministrów dyskutowała np. mechanizmu obniżenia VAT na nośniki ciepła. Ale jak zaznaczył, "chcemy podejść w sposób w miarę sprawiedliwy, to jeśli obniżymy VAT na wszystkie te paliwa, to możemy w różny sposób potraktować różne gospodarstwa".
- Kryzysem musimy się podzielić przede wszystkim z firmami. Jakaś podwyżka dotknie gospodarstwa
Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wzmacnia Polskę
-Powiększenie naszego narodowego koncernu jest w interesie wszystkich obywateli, bo to się przełoży na niższe ceny paliw na stacjach benzynowych – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.
- Podstawowa reguła na rynku biznesowym brzmi, że duży może więcej. Na skutek tego połączenia będzie możliwość renegocjowania umów na dostawy ropy i zawierania nowych umów z dostawcami, którzy do tej pory nie byli zainteresowani polskim rynkiem. Powiększenie naszego narodowego koncernu jest w interesie wszystkich obywateli, bo to się przełoży na niższe ceny na stacjach benzynowych dzięki możliwości negocjowania nowych kontraktów – podkreślił premier.
REKLAMA
Premier dodał, że siła nowej, powiększonej firmy będzie widoczna także i w wydatkach na badania i rozwój, i na nowe inwestycje, co – zdaniem Mateusza Morawieckiego – "przełoży się na wzrost gospodarczy w Polsce".
Premier podziękował także prezesowi Orlenu Danielowi Obajtkowi za "skuteczne negocjacje z największym graczem na rynku ropy naftowej, czyli z Saudi Aramco" oraz za przeprowadzenie rozmów z Komisją Europejską, co pozwoliło na doprowadzenie fuzji Orlenu z Lotosem do końca.
"To oznacza poprawę warunków, na jakich Polska kupuje surowce" – podkreślił Mateusz Morawiecki.
PR24/PAP/IAR/sw
REKLAMA