more_horiz
Gospodarka

Rejestracja połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos. Obajtek: to zamyka proces fuzji

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 14:30
- Proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji, która staje się faktem; połączona firma będzie coraz bardziej większym kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Prezes Obajtek: Połączenie Grupy Orlen i Grupy Lotos ma fundamentalne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i niezależności surowcowej Polski
Prezes Obajtek: Połączenie Grupy Orlen i Grupy Lotos ma fundamentalne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i niezależności surowcowej PolskiFoto: Twitter/DanielObajtek

W poniedziałek PKN Orlen podał, że wpis o jego połączeniu z Grupą Lotos został zamieszczony przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy KRS w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

- Proces rejestracji zamyka proces fuzji. Dziś fuzja staje się faktem. Dziś jesteśmy połączonym koncernem, koncernem o bardzo dużym znaczeniu. To wielki dzień w polskiej gospodarce. To wielki dzień dla rozwoju firm. Patrzymy w przyszłość. Połączona firma będzie coraz bardziej większym kołem zamachowym dla całej naszej gospodarki. Będzie wzmacniała polską gospodarkę - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Gdańsku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Połączenie koncernów

Koncern przekazał w poniedziałek, że połączenie przeprowadzone zostało poprzez przeniesienie całego majątku Grupy Lotos, obejmującego wszystkie prawa i obowiązki (aktywa i pasywa) Grupy Lotos - spółki przejmowanej, na spółkę przejmującą, przy jednoczesnym podwyższeniu kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji połączeniowych, które zostaną wydane akcjonariuszom Grupy Lotos. W związku z połączeniem kapitał zakładowy PKN Orlen został podwyższony z kwoty 534 mln 636 tys. 326,25 zł do kwoty 783 mln 59 tys. 906,25 zł.

Jak wyjaśniono w komunikacie, "połączenie nastąpiło z dniem jego wpisania do rejestru właściwego, według siedziby PKN Orlen".

"Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia Grupy Lotos z rejestru. Z dniem 1 sierpnia 2022 r. spółka wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Grupy Lotos, zgodnie z przepisem art. 494 par. 1 Kodeksu Spółek Handlowych" - podał koncern.

Posłuchaj
00:29 IAR/Fabisiak Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówi o fuzji z Grupą Lotos IAR/Fabisiak Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówi o fuzji z Grupą Lotos i o dalszych planach (IAR)

Na początku czerwca tego roku zarządy PKN Orlen i Grupy Lotos uzgodniły i podpisały Plan Połączenia. Spółki ustaliły, że w zamian za 1 akcję Grupy Lotos akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen. Informowano wówczas, że w momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się, z dniem połączenia, akcjonariuszami tej spółki.

Warunkiem niezbędnym do finalizacji transakcji była zgoda akcjonariuszy obu spółek - Grupy Lotos i PKN Orlen, dotycząca warunków połączenia, co stało się w lipcu.

Globalny gracz

Jak zaznaczył dyrektor biura inwestycji kapitałowych PKN Orlen Robert Śleszyński połączenie obu spółek spowoduje, że połączony podmiot stanie się atrakcyjnym partnerem dla globalnych graczy.

- Nie tylko jak odbiorca ich produktów ale również jako partner w budowie nowoczesnych technologii, inwestycji w OZE czy też innych przedsięwzięć, które będą nas przesuwały w kierunku transformacji energetycznych, jak np. paliwa alternatywne - wskazał Śleszyński.

Podkreślił również, że "już dzisiaj globalni gracze nas zauważają i bardzo jednoznacznie się wypowiadają na temat kierunku, który realizujemy". Dodał, że po połączeniu obu spółek "przychodzi zupełnie inna dynamika rozmów: może zbudujemy coś razem" - tłumaczył Śleszyński.

Prezes PKN Orlen przypomniał z kolei, że kolejnym krokiem w budowaniu koncernu multienergetycznego będzie przejęcie PGNiG.

- Planujemy przejąć Grupę PGNiG po rejestracji na przełomie października i listopada - oświadczył. Jak dodał, w sprawie tego połączenia we wrześniu zbierze się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen, a w przypadku akcjonariuszy PGNiG obrady planowane są na październik.

- Budujemy następny element - stabilny koncern, który również będzie miał gaz. Zbilansujemy zakupy węglowodorów. To jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. To jest bardzo ważne, żebyśmy mieli odpowiednią wielkość by rozmawiać innymi koncernami narodowymi, choćby wydobywczymi - mówił Obajtek.

Jak zaznaczył, połączony koncern na pewno będzie stawiać na transformację energetyczną i na pewno będzie realizował wspólną politykę zakupu węglowodorów, co zdecydowanie wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski.

- Na pewno będziemy łączyć w Polsce wydobycie. Koniec działania, gdzie w Polsce mamy trzy firmy, które zajmują się wydobyciem. Musi być jedna, mocna firma w Polsce i jedna mocna firma za granicą, która nam będzie gwarantowała bezpieczne wydobycie i wydobycie, w które trzeba inwestować by zabezpieczyć przyszłość Polaków i regionu - ocenił prezes PKN Orlen.

Zintegrowany koncern

Wcześniej PKN Orlen zapowiadał, że zintegrowany podmiot będzie miał przychody na poziomie ok. 250 mld zł rocznie i będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, skutecznie konkurując na międzynarodowych rynkach i gwarantując zarazem bezpieczeństwo dostaw paliw i energii. Przyszły multienergetyczny koncern ma też rozwijać odnawialne źródła energii, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, jak również inwestować w paliwa alternatywne oraz małą energetykę jądrową i biomateriały.

List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos koncern podpisał z ówczesnym Ministerstwem Energii 27 lutego 2018 r. Z kolei 20 czerwca tego roku PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos.

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24.pl/mk