more_horiz
Gospodarka

Wakacje to czas wytężonej pracy… cyberprzestepców. Eksperci radzą, jak się zabezpieczyć

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 08:05
Eksperci branży IT ostrzegają przed oszustami w czasie wakacji. Urlop to czas beztroski, w którym wielu turystów traci czujność. Dlatego oszuści internetowi wykorzystują wakacje i polują na nasze wrażliwe dane.
Najważniejszą zasadą na wakacjach jest wystrzeganie się publicznych sieci Wi-Fi. To tu najczęściej może dojść do prób wykradania pinów do kart czy haseł do kont bankowych.
Najważniejszą zasadą na wakacjach jest wystrzeganie się publicznych sieci Wi-Fi. To tu najczęściej może dojść do prób wykradania pinów do kart czy haseł do kont bankowych.Foto: GaudiLab/Shutterstock

Specjalista do spraw zabezpieczeń internetowych Grzegorz Nocoń podpowiada, jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie urlopu. Zachęca do wzięcia ze sobą tylko niezbędnego sprzętu oraz wykonanie kopii zapasowej, która w razie zgubienia sprzętu lub jego zniszczenia pozwoli odzyskać nasze wrażliwe dane.


Posłuchaj
00:23 x 1 Cyberbezpieczeństwo na wakacjach.mp3 Cyberbezpieczeństwo na wakacjach (IAR)

 

Najważniejszą zasadą na wakacjach jest wystrzeganie się publicznych sieci Wi-Fi. Według specjalistów to tu najczęściej może dojść do prób wykradania pinów do kart czy haseł do kont bankowych.


Posłuchaj
00:20 x 2 Cyberbezpieczeństwo na wakacjach.mp3 Cyberbezpieczeństwo na wakacjach (IAR)

 

Zagrożeń związanych z publicznym Wi-Fi można uniknąć. Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • zainstalować na swoim urządzeniu VPN, aby korzystać z szyfrowanych połączeń z siecią,
  • odwiedzać tylko bezpieczne strony internetowe, których adresy zaczynają się od https://,
  • w miarę możliwości unikać logowania się do poczty i kont bankowych.


Jeśli spędzamy wakacje poza Polską i Unią Europejską warto kupić lokalną kartę SIM, gdzie będziemy mieć odpowiedni transfer danych internetowych. To pozwoli na unikanie niebezpiecznych sieci Wi-Fi.

PR24.pl, IAR, DoS