more_horiz
Gospodarka

Coraz lepsza współpraca gospodarcza Polski z Belgią. Otwierają się także zupełnie nowe możliwości

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 07:49
W 2021 roku polsko-belgijskie obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 14,1 mld euro, co oznacza prawie 30-proc. wzrost rok do roku. W opinii ambasadora Polski w Królestwie Belgii Rafała Siemianowskiego, szansą na kolejne pola współpracy są technologie wodorowe i energetyka wiatrowa.
Belgia jest hubem gazowym. Sporo surowca importowanego do Europy trafia przez porty w Zeebrugge i Antwerpii.
Belgia jest hubem gazowym. Sporo surowca importowanego do Europy trafia przez porty w Zeebrugge i Antwerpii.Foto: Shutterstock/Alvaro Ardisana

- W 2021 roku polsko-belgijskie obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 14,147 mld euro, co oznacza prawie 30-proc. wzrost rok do roku. Polski eksport w 2021 r. wzrósł o ponad 24 proc., a polski import z Belgii - o prawie 35 proc. - mówi Rafał Siemianowski.

Odnotowywane dotychczas dodatnie saldo w handlu z Belgią uległo zmniejszeniu w związku ze wzrostem importu produktów farmaceutycznych.

- Belgia jest czasami określana mianem "szczepionkowej doliny Europy". Jeśli chodzi o produkcję szczepionek per capita Belgowie mają pierwsze miejsce na świecie - wyjaśnia ambasador.

W światowej awangardzie

- W kontekście relacji gospodarczych warto wspomnieć o bardzo ważnym obszarze, który w najbliższych latach, dekadach, może rozwijać się szczególnie intensywnie. Chodzi o kwestie energetyczne. W czerwcu zorganizowaliśmy polsko-belgijską konferencję na temat wykorzystania wodoru. Udało się zgromadzić wiodące energetyczne spółki polskie i belgijskie, które rozwijają technologie wodorowe. Byli przedstawiciele administracji rządowej zarówno z Polski z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, jak i z Ministerstwa Energii z Belgii. Belgia jest w światowej awangardzie jeśli chodzi o technologie wodorowe. Bruksela chce uczynić kraj nie tylko hubem, jeżeli chodzi o produkcję "zielonego" wodoru, ale także jeżeli chodzi o jego import do Europy przy wykorzystaniu belgijskiej infrastruktury portowej - tłumaczy Rafał Siemianowski.

Europejski hub gazowy

Obecnie Belgia jest hubem gazowym. Sporo surowca importowanego do Europy trafia na kontynent przez porty w Zeebrugge i Antwerpii. Belgia chce wykorzystać to doświadczenie i możliwości na rynku wodoru.

- Belgia współpracuje w tym zakresie z takimi krajami, jak Oman czy Namibia. To są te kraje, w których dzięki dużemu nasłonecznieniu, można wodór produkować w sposób bezemisyjny, czyli ekologiczny. W lutym król Belgów składał wizytę na Półwyspie Arabskim i podczas rozmów w Omanie głównym wątkiem był właśnie wodór - mówi Rafał Siemianowski."Śledzimy te działania"

Polem do współpracy jest także energetyka wiatrowa.

- Belgia mimo stosunkowo niewielkiego wybrzeża intensywnie wykorzystuje morskie farmy wiatrowe, podejmując również współpracę międzynarodową. W ostatnim czasie została podpisana deklaracja dotycząca rozwoju energetyki na Morzu Północnym między Belgią, Holandią, Niemcami i Danią. Uważnie śledzimy te działania i widzimy Belgię jako naszego partnera, jeśli chodzi o rozwijanie energetyki wiatrowej w Polsce. Belgia jest zresztą otwarta na współpracę w kwestii rozwiązań technologicznych - podkreśla ambasador Polski w Królestwie Belgii.

PR24.pl, PAP, DoS