Rynek motoryzacyjny. Wzrosła liczba aut elektrycznych w Polsce

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), na koniec lipca 2022 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 52 881 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym.

2022-08-09, 12:05

Rynek motoryzacyjny. Wzrosła liczba aut elektrycznych w Polsce
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay/Eveline de Bruin

Ponad 52 tys. pojazdów elektrycznych jeździło po polskich drogach na koniec lipca br.; przez pierwsze siedem miesięcy tego roku ich liczba zwiększyła się o 44 proc. wobec analogicznego okresu 2021 r. - wynika z Licznika Elektromobilności. W lipcu uruchomiono 61 nowych stacji ładowania.

Co jeszcze ważniejsze przez pierwsze siedem miesięcy 2022 r. ich liczba "elektryków" zwiększyła się o 14 098 sztuk, tj. o 44 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 r.

Pod koniec lipca 2022 r. po polskich drogach jeździło łącznie 50 679 elektrycznych samochodów osobowych. W pełni elektryczne auta (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 49 proc. (24 748 szt.) tej części floty pojazdów, a pozostałą część (51 proc.) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 25 931 szt. A park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 2202 pojazdy.

Coraz więcej elektrycznych jednośladów

Z danych Licznika Elektromobilności wynika, że w dalszym ciągu rośnie również flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec lipca składała się z 14 967 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 419 222 szt. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 770 szt.

REKLAMA

Pod koniec lipca 2022 r. w Polsce funkcjonowały 2293 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (4431 punktów). Z czego 29 proc. to były szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71 proc. – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W lipcu uruchomiono 61 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (104 punkty). Od lipca 2020 do lipca 2021 r. uruchomiono 226 nowych stacji AC i 107 stacji DC; natomiast od lipca 2021 r. do lipca 2022 r. – 575 stacji AC i 139 urządzeń DC.

Czytaj także:

Liczba nowo instalowanych ładowarek prądu przemiennego wzrosła aż o 154 proc., natomiast prądu stałego – tylko o 30 proc. Przytoczone liczby potwierdzają, że mimo zdecydowanego wzrostu popytu na usługi ładowania, to właśnie segment stacji DC jest szczególnie mocno ograniczany przez bariery systemowe w postaci przewlekłych procedur przyłączeniowych oraz braku odpowiedniej infrastruktury elektroenergetycznej" - powiedział Mazur, cytowany w informacji prasowej.

Czytaj także:

Rośnie popularność hybryd i "elektryków"

W opinii prezesa PZPM Jakuba Faryśa, "obserwując rejestracje nowych i używanych pojazdów bateryjnych i hybryd plug-in, widać, że oprócz 40 proc. wzrostu ilości tych pojazdów zmienia się również proporcja".

- O ile bowiem rok temu zdecydowanie więcej było rejestrowanych hybryd plug-in, o tyle w ciągu siedmiu miesięcy tego roku zarejestrowano więcej pojazdów bateryjnych. Warto również podkreślić, że rośnie liczba elektrycznych motocykli i skuterów  - ocenia Faryś.

Nieco gorszą wiadomością jest spadająca liczba rejestracji elektrycznych autobusów. - Oby był to stan przejściowy, a nie trend wynikający z szukania oszczędności m.in. w tym obszarze przez samorządy - dodał prezes PZPM.

Licznik Elektromobilności aktualizowany jest przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Raport pokazuje, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Opracowanie powstaje na podstawie analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.

REKLAMA


PR24/PAP/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej