more_horiz
Gospodarka

Warren Buffett zmienia skład portfela. Miliarder stawia na Apple'a i producentów ropy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 10:11
Amerykański konglomerat Berkshire Hathaway Inc., zarządzany przez miliardera Warrena Buffetta, potroił swoje udziały Ally Financial Inc., holdingu inwestującym m.in. bankowość internetową, i podniósł zakład, że producent gier wideo z serii "Call of Duty", Activision Blizzard Inc., zostanie przejęty przez Microsoft Corp.
Warren Buffett zmienił skład portfela inwestycyjnego.
Warren Buffett zmienił skład portfela inwestycyjnego.Foto: Rob CrandallShutterstock.com

W poniedziałkowym raporcie Berkshire, opisującym inwestycje kapitałowe w USA na dzień 30 czerwca, czytamy również, że firma wycofała się z inwestycji w Verizon Communications Inc. o wartości 8,3 mld dolarów i nie jest już właścicielem Royalty Pharma Plc, która działa na rynku leków.

Dokument nie precyzuje, czy Buffett lub jego menedżerowie portfela Todd Combs i Ted Weschler dokonali konkretnych zakupów i sprzedaży, ale inwestorzy często próbują naśladować to, co robi Berkshire. Większe inwestycje należą zwykle do Buffetta.

Berkshire zwolnił tempo kupowania akcji w drugim kwartale, gdy rynki akcji w USA spadły, kupując akcje o wartości 6,2 mld dolarów i sprzedając akcje za 2,3 mld dolarów. W pierwszym kwartale kupił walory o wartości 51,1 mld dolarów, a sprzedał - za 9,7 mld dolarów.

Spółki wydobywcze i Apple

Obecnie w portfelu funduszu ponad 33 miliardy dolarów zostały zainwestowane w dwie spółki naftowe, Chevron Corp. i Occidental Petroleum Corp., ponieważ ceny ropy wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę.

Od tego czasu Berkshire zakupiło kolejne 1,7 mld dolarów akcji Occidental, zwiększając swój udział do 20,2%. Posiada również 10 mld dolarów akcji uprzywilejowanych tego podmiotu.

Zgodnie z poniedziałkowym raportem w drugim kwartale Berkshire zwiększyło również swoje udziały w Apple, Celanese Corp., Chevron, Markel Corp., McKesson Corp., Occidental i Paramount Global.

Zmniejszyło natomiast swoje udziały w General Motors Co, Kroger Co, Store Capital Corp. i US Bancorp.

  • Czytaj także:

Tarcza, dodatek węglowy i osłonowy. Rozbudowane wsparcie gospodarstw domowych w pokryciu kosztów energii


PolskieRadio24.pl/ moneycontrol.com/ mib