more_horiz
Gospodarka

Toruń będzie miał odnowiony dworzec kolejowy. Ruszyła przebudowa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 12:11
Odnowiony z poszanowaniem dla jego historii, komfortowy i dostępny dla wszystkich pasażerów, z ciekawie zaaranżowaną, zieloną poczekalnią letnią - taki właśnie będzie po przebudowie dworzec Toruń Miasto. Spółka PKP przekazała plac budowy wykonawcy.
Wizualizacja dworca Toruń Miasto (PKP)
Wizualizacja dworca Toruń Miasto (PKP)Foto: PKP

Niebawem ruszą na dworcu pierwsze prace budowlane związane z kompleksową przebudową dworca Toruń Miasto, który został wzniesiony w 1889 roku w stylu neogotyckim, a następnie - w związku z wizytą marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza w 1938 roku - przebudowany w stylu wczesnomodernistycznym.

Elewacja dworca Toruń Miasto odzyska swój historyczny biały kolor, a nad wejście główne, od strony miasta, powróci wielkoformatowy zegar. Renowacja czeka także budynki położone w sąsiedztwie dworca, czyli tzw. starą aptekę i stare szalety. Częściowo rozebrany zostanie natomiast budynek zlokalizowany pomiędzy dworcem a tzw. starą apteką, w którym planuje się zaaranżować poczekalnię letnią. W praktyce oznacza to pozostawienie jedynie jego muru obwodowego oraz wybudowanie we wnętrzu pergoli obsadzonej roślinami pnącymi. W poczekalni letniej zostaną zamontowane również nowe elementy małej architektury, takie jak kosze czy ławki. Zmian będzie jednak o wiele więcej.

Dwa odrestaurowane dworce

Centrum obsługi pasażerów pozostanie hol dworca, który jednocześnie będzie pełnił rolę poczekalni. Na nowo zaprojektowano jego wnętrze, w którym architekci zaplanowali połączenie historycznego wystroju z nowoczesnością. Na posadzce planuje się odtworzenie historycznej mozaiki, natomiast ściany do wysokości 2,5 metra zostaną obłożone płytkami klinkierowymi. Aranżację wnętrza uzupełnią nowoczesne oświetlenie, ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także panoramiczna winda, łącząca parter z tunelem prowadzącym na perony. Na parterze znajdą się jeszcze lokale na wynajem, natomiast piętro budynku jest przewidziane pod hostel.

Dzięki rozpoczętym właśnie inwestycjom już w 2024 roku Toruń zyska dwa pieczołowicie odrestaurowane i jednocześnie nowoczesne oraz komfortowe dworce. Staną się one kolejną wizytówką tego pięknego miasta. Przebudowy dworców kolejowych to bardzo ważny element szerszego procesu, którym jest modernizacja kolei w Polsce - mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Przebudowa dworca Toruń Miasto to oprócz odmienionego wyglądu inwestycja w jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Wyeliminowane zostaną wszelkie bariery architektoniczne i wprowadzony szereg usprawnień. Wśród nich m.in. dotykowe tablice z planem dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy ścieżki prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących.

Rozwiązania przyjazne środowisku

Dzięki inwestycji dworzec stanie się przyjazny środowisku. Energooszczędne oświetlenie, kurtyny powietrzne, wentylacja z odzyskiem ciepła - to tylko niektóre z rozwiązań, na których wdrożenie się zdecydowano. Przy dworcu powstanie zbiornik służący zbieraniu deszczówki, z którego woda będzie, po oczyszczeniu, używana do spłukiwania dworcowych toalet.


Wizualizacja dworca Toruń Miasto (PKP) Wizualizacja dworca Toruń Miasto (PKP)

Budynek dzięki nowej, stylizowanej stolarce, będzie również bardziej energooszczędny. Nad tym ostatnim aspektem będzie czuwał również system odpowiedzialny za pracę urządzeń i instalacji w budynku oraz za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

Przebudowa dworca będzie kosztować prawie 20 mln zł. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych spółki. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to jesień 2024 roku.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS, kor