more_horiz
Gospodarka

Jakie było przeciętne wynagrodzenie i produkcja w listopadzie? GUS podał dane na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 10:10
Według GUS w listopadzie wzrosły wynagrodzenia o 12,9 procent licząc rok do roku oraz zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw o 2,3 procent. Zwiększyła się także produkcja przemysłowa.
Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła pomimo zmniejszenia popytu na polskie produkty w Niemczech.
Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła pomimo zmniejszenia popytu na polskie produkty w Niemczech. Foto: APChanel/Shutterstock

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. wyniosło 6.857,96 zł, co oznacza wzrost o 13,9 proc. w porównaniu z listopadem 2021 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 2,3 proc.

Dlaczego wzrosły płace?

"Wzrost przeciętnych wynagrodzeń w listopadzie 2022 r. względem października 2022 r. spowodowany był wypłatami m.in. premii kwartalnych, świątecznych, nagród z okazji Dnia Górnika, nagród rocznych, a także podwyżkami wynagrodzeń, wypłatami premii z powodu inflacji oraz rozliczenia wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych" - napisał GUS.

Ceny produkcji przemysłowej w listopadzie 2022 r. wzrosły rok do roku  o 20,8 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w listopadzie wzrosły o 21,1 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc.

Produkcja przemysłowa w listopadzie 2022 r. wzrosła o 4,6 proc. licząc rok do roku (rdr), a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.


Posłuchaj
05:24 Paweł Śliwowski, wicedyrektor PIE komentuje dane GUS za listopad o płacach i zatrudnieniu ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Paweł Śliwowski, wicedyrektor PIE komentuje dane GUS za listopad o płacach i zatrudnieniu ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 2,5 proc. rdr i wzrostu o 0,4 proc. licząc miesiąc do miesiąca (mdm).

Jakie działy przemysłu miały najlepsze wyniki?

W listopadzie produkcja rosła w 19 spośród 34 działów przemysłu - podał GUS.

Wzrost odnotowano m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 24,0 proc., urządzeń elektrycznych – o 18,1 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 17,4 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 16,1 proc., wyrobów z metali – o 13,7 proc., artykułów spożywczych – o 6,9 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 6,7 proc.

A gdzie było gorzej?

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem 2021 roku, wystąpił w 14 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 13,4 proc., metali – o 13,3 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 11,1 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 8,5 proc., w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,8 proc., mebli – o 4,3 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w listopadzie 2022 roku produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4,4 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2021 roku i o 2,7 proc. wyższym w porównaniu z październikiem tego roku.


PR24/PAP/IAR/sw/Justyna Golonko/PR1