more_horiz
Gospodarka

Ogromne zainteresowanie budową spalarni odpadów komunalnych. Wnioski trzykrotnie przekroczyły budżet

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 14:45
W ramach ostatniego naboru programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożono wnioski na 39 inwestycji związanych z instalacjami termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Chodzi o budowę nowych lub rozbudowę istniejących spalarni.
Pierwsza nowoczesna spalarnia śmieci w Polsce została uruchomiona w Koninie, w grudniu 2015 roku. Zakład rozwiązuje problem utylizacji odpadów zmieszanych w 36 gminach subregionu konińskiego.
Pierwsza nowoczesna spalarnia śmieci w Polsce została uruchomiona w Koninie, w grudniu 2015 roku. Zakład rozwiązuje problem utylizacji odpadów zmieszanych w 36 gminach subregionu konińskiego.Foto: Materiały prasowe

Łączna wnioskowana kwota dofinansowania przekroczyła 10 mld zł przy zakładanym budżecie na 3 mld zł.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominik Bąk zapowiedział, że instytucja wystąpi o zwiększenie środków z unijnego Funduszu Modernizacyjnego.

W planach jest też zacieśnienie współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju i bankami komercyjnymi, które są gotowe współfinansować inwestycje.


Posłuchaj
00:31 x1 Do NFOŚiGW złożono wnioski na 39 spalarni odpadów komunalnych.mp3 Do NFOŚiGW złożono wnioski na 39 spalarni odpadów komunalnych (IAR)

 

Dominik Bąk dodał, że inwestycje, które uda się ukończyć, powinny powstać w ciągu najbliższych 5 lat.

Prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej zwrócił uwagę, że w Polsce z roku na rok zwiększa się ilość odpadów, a rocznie mamy ponad 2 mln ton odpadów komunalnych, których nie da się ponownie wykorzystać i nierzadko są nielegalnie składowane.


Zdaniem eksperta, powstanie planowanych spalarni i modernizacja istniejących to szansa na rozwiązanie tego problemu. Według unijnych wymogów, do 2035 roku składowanie odpadów komunalnych ma zaś zostać ograniczone do maksymalnie 10 proc.


Posłuchaj
00:31 x2 Do NFOŚiGW złożono wnioski na 39 spalarni odpadów komunalnych.mp3 Do NFOŚiGW złożono wnioski na 39 spalarni odpadów komunalnych (IAR)

 

Prof. Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podkreślił, że powstanie większej liczby instalacji termicznego przetwarzania odpadów przyczyni się od zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i ochrony klimatu.


Posłuchaj
00:29 x3 Do NFOŚiGW złożono wnioski na 39 spalarni odpadów komunalnych.mp3 Do NFOŚiGW złożono wnioski na 39 spalarni odpadów komunalnych (IAR)

 

Według wyliczeń prof. Tadeusza Pająka, zrealizowanie wszystkich inwestycji wspieranych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pozwoliłoby na ograniczenie ilości obecnie importowanego przez Polskę węgla o około jedną czwartą rocznie.

PR24.pl, IAR, DoS