- W ciągu ostatnich trzech dekad polski eksport wzrósł ponad dwudziestopięciokrotnie - powiedział dyrektor Centrum Eksportu PAIH Łukasz Grabowski.
Dodał, że ponad 20-procentowy wzrost eksportu rdr to zasługa m.in. zmieniających się warunków finansowych w gospodarce światowej oraz rosnących cen dóbr i usług.
- Jesteśmy, jako kraj, blisko wejścia do TOP-20 największych światowych eksporterów - ocenił.
Zwrócił uwagę, że najczęściej eksportujemy do państw europejskich.
- Wśród największych odbiorców polskich towarów można wymienić Niemcy, Czechy i Francję. Nasi eksporterzy coraz śmielej wychodzą jednak również poza Europę - ocenił ekspert.
Polski eksport do Azji
Według Łukasza Grabowskiego Afryka i Bliski Wschód to dla polskich inwestorów i przedsiębiorstw obiecujący kierunek ekspansji.
- Dynamiczny rozwój gospodarczy tych regionów, zwiększająca się siła nabywcza, a w przypadku Afryki - najwyższy na świecie przyrost naturalny dają mocne fundamenty i argumenty do intensyfikacji współpracy gospodarczej - stwierdził.
Jak zaznaczył, rozwija się też polski eksport do Azji.
- Żywność znad Wisły oraz kosmetyki są cenione w tym regionie - podkreślił.
Z roku na rok coraz szersza jest grupa polskich firm, które korzystają z ułatwień, jakie dają umowy o wolnym handlu (FTA). Dyrektor Centrum Eksportu PAIH zwrócił uwagę, że UE ma takie porozumienia m.in. z Norwegią, Szwajcarią, krajami bałkańskimi, a także: Koreą Południową, Singapurem, Wietnamem, Japonią czy Kanadą.
- Trwają prace nad wdrożeniem umowy pomiędzy UE i krajami Ameryki Południowej, zrzeszonymi w organizacji MERCOSUR, a także z Australią czy Nową Zelandią - podał.
Większa dynamika wymiany z Ukrainą
Ekspert zwrócił uwagę, że konflikt zbrojny na Ukrainie oraz przyjęte pakiety sankcji dla Rosji wpłynęły negatywnie na eksport towarów i usług do naszych wschodnich sąsiadów.
- Znaczenie tych rynków dla polskiej gospodarki pokazują dane o wymianie handlowej - zaznaczył.
W 2021 r. łączna wartość eksportu z Polski do Rosji Ukrainy i Białorusi wyniosła ok. 14 mld euro.
- W Rosji byliśmy drugim eksporterem z UE po Niemczech, a w przypadku Białorusi i Ukrainy zajmowaliśmy miejsce pierwsze - z udziałem 20-25 proc. całego eksportu unijnego do tych państw. Z tych trzech kierunków importowaliśmy też wiele surowców i półproduktów do rodzimej produkcji - wyjaśnił.
Polscy przedsiębiorcy z dnia na dzień - jak przypomniał - stanęli przed wyzwaniem związanym z zabezpieczeniem łańcuchów wartości.
- Są jednak na tyle elastyczni, że potrafili odnaleźć się w tej sytuacji, znaleźć nowych odbiorców swoich towarów i mimo toczącego się konfliktu zwiększyć dynamikę wymiany z Ukrainą - zauważył.
700 firm otrzymało wsparcie
W ubiegłym roku PAIH zakończył m.in. kolejny nabór do programu Polskich Mostów Technologicznych. W ciągu kilku lat zrealizowano 14. edycji skierowanych na takie rynki jak: Stany Zjednoczone, Australia, Chiny, Korea Południowa, ZEA, Arabia Saudyjska, Meksyk, Izrael. W sumie - program dotyczył ekspansji w blisko 40 kierunkach.
- W dotychczasowych edycjach projektu ponad 700 firm otrzymało wsparcie w ekspansji biznesu na rynki zagraniczne. Łącznie uczestnicy programu otrzymali przeszło 80 mln zł - poinformował Łukasz Grabowski.
Wskazał, że PAIH prowadzi też działalność informacyjną i edukacyjną, m.in. poprzez bezpłatne webinaria oraz mentoring w ramach projektu "Mój biznes za granicą". Zwrócił uwagę, że 40 z 55 zagranicznych biur handlowych PAIH działa poza UE.
- Zależy nam, żeby polscy przedsiębiorcy chętniej angażowali kapitał i potencjał biznesowy na nowych rynkach - podsumował.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS