more_horiz
Gospodarka

Ile pieniędzy potrzebuje Kijów na odbudowę energetyki?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 11:00
Ukraina będzie potrzebowała w tym roku dodatkowych 17 miliardów dolarów na naprawę sieci energetycznych oraz rozminowywanie i odbudowę infrastruktury - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Szef Enerhoatomu ostrzega: przedłużająca się okupacja ZEA może doprowadzić do tego, że nie będzie możliwości jej przywrócenia
Szef Enerhoatomu ostrzega: przedłużająca się okupacja ZEA może doprowadzić do tego, że nie będzie możliwości jej przywróceniaFoto: Ukrinform/Twitter

Premier Denys Szmyhal wyjaśnił po posiedzeniu rządu, że w wyniku czwartkowych ataków rosyjskich uszkodzonych zostało pięć podstacji wysokiego napięcia w centralnych, południowych i południowo-zachodnich obwodach kraju.

Podkreślił, że po czterech miesiącach rosyjskich ataków rakietami i dronami na infrastrukturę energetyczną Ukrainy jest ona poważnie uszkodzona.

Ukraiński premier zaznaczył, że rząd w tym tygodniu odbył spotkanie z zachodnimi partnerami w celu skoordynowania wsparcia finansowego w przejrzysty i skuteczny sposób.

- W tym roku musimy sfinansować ogromny deficyt budżetowy w wysokości około 38 miliardów dolarów. Kolejne 17 miliardów dolarów w tym roku będzie potrzebne na szybką odbudowę energetyki, rozminowywanie, odbudowę infrastruktury mieszkaniowej, krytycznej i społecznej – mówił Szmyhal po posiedzeniu rządu.

Premier Szmyhal dodał, że rząd tworzy państwową agencję ds. odbudowy i rozwoju infrastruktury. Na czele nowo powstałej struktury stanie prawdopodobnie Mustafa Najem, były dziennikarz, od 2021 roku wiceminister infrastruktury.


PR24/PAP/sw