more_horiz
Gospodarka

Warszawa nie radzi sobie z kopciuchami. Do wymiany zostało jeszcze prawie 4,5 tys. bezklasowych pieców

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 12:54
W Warszawie pozostało jeszcze do wymiany 4,5 tys. kopciuchów. Od listopada w stolicy wymieniono ok. 1,4 tys. starych pieców. W ciągu ostatnich 6 lat ubyło 70 proc. kopciuchów. Od 1 stycznia za palenie w kopciuchach grozi mandat od 500 do 5 tys. zł.
Miasto od kilku lat udziela mieszkańcom dotacji na wymianę kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Wciąż jednak w Warszawie pozostało jeszcze do wymiany 4,5 tys. kopciuchów.
Miasto od kilku lat udziela mieszkańcom dotacji na wymianę kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Wciąż jednak w Warszawie pozostało jeszcze do wymiany 4,5 tys. kopciuchów.Foto: studioflara/Shutterstock

Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową od tego roku zakazane jest używanie przestarzałych pieców na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5. Mimo to, w Warszawie obecnie jest 4.449 bezklasowych pieców, z czego 4.123 to urządzenia w prywatnych lokalach.

W listopadzie 2022 roku w Warszawie było jeszcze 5.852 kopciuchów, z czego 5.479 z nich, to urządzenia znajdujące się w lokalach prywatnych. Do końca stycznia z zasobów miejskich ubyło 47 starych pieców. Całkowita liczba zlikwidowanych kopciuchów w stolicy od listopada wyniósł 1.403.

Wydłużenie terminu

Miasto od kilku lat udziela mieszkańcom dotacji na wymianę kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ciepła.

- W ubiegłym roku na wymianę kopciucha przyznaliśmy niemal 900 dotacji na łączną kwotę ponad 25,5 mln zł. Dzięki miejskiemu wsparciu od początku stycznia do końca grudnia 2022 r. udało się zlikwidować ponad tysiąc takich pieców w lokalach prywatnych - powiedziała dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy Magdalena Młochowska.

- Ubiegły rok miał być ostatnim, w którym mieszkańcy mogli ubiegać się o dotacje. Zdecydowaliśmy się jednak pomóc tym, którzy - ze względów formalnych lub z przyczyn technicznych - nie mogli skorzystać z dofinansowania. Dlatego o dotację można ubiegać się także w tym roku i kolejnych latach - dodała.


Wydłużenie terminu to jedna ze zmian w uchwale dotacyjnej Rady Warszawy na inwestycje ekologiczne. Wysokość dofinansowania dla osób, które będą ubiegać się o wsparcie w wymianie kopciucha, pozostanie na dotychczasowym poziomie - będzie wynosić do 70 proc. Taka sama pozostaje również ścieżka składania wniosków - dokumenty w wersji papierowej można zostawić w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysłać pocztą.

Uchwała antysmogowa

"Nowa uchwała nie tylko wydłużyła termin przyznawania dotacji na wymianę kopciucha. Jej zapisy ułatwiają także realizację takiej inwestycji osobom, które nie mają prawa do dysponowania nieruchomością. Ten wymóg został zniesiony, dlatego o finansowe wsparcie miasta mogą teraz ubiegać się również mieszkańcy nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Zmiana ta dotyczy nie tylko dotacji na wymianę kopciucha, ale także na pozbycie się azbestu" - poinformował ratusz.

Kolejną korzystną dla mieszkańców modyfikacją w uchwale jest zwiększenie dotacji z 4 do 6 tys. zł na likwidację szamba w związku z podłączaniem budynków do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców Mazowsza do wymiany tzw. kotłów bezklasowych (kocioł poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej, ani informacji w dokumentacji kotła) do końca 2022 r. Natomiast kotły 3 i 4 klasy muszą być wymienione do końca 2027 r.

Za używanie kopciuchów po upływie tych terminów grozi mandat 500 zł lub grzywna do 5.000 zł.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS