more_horiz
Gospodarka

Zmiany w programie "Czyste powietrze". Minister Moskwa: aby mogło skorzystać z niego jak najwięcej osób

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 10:00
3 stycznia 2023 r. ruszy kolejna edycja programu "Czyste powietrze", w którym na wymianę "kopciucha" i termomodernizację domu będzie można otrzymać nawet do 135 tys. zł dotacji - mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Kolejna edycja programu antysmogowego przewiduje m.in. podwyższenie progów dochodowych, od których przyznawane są określone dotacje, a także podniesienie kwoty samego wsparcia finansowego.
Celem programu Czyste powietrze jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne.
Celem programu "Czyste powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne.Foto: Shutterstock.com/Daniel Jedzura

Obecnie program rozróżnia przyszłych beneficjentów, a także wysokość dotacji - na trzy kategorie.

Pierwsza część dotyczy osób, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i dla takiej grupy przewidziana jest dotacja podstawowa w wysokości do 30 tys. zł.

Druga część programu o podwyższonym poziomie dofinansowania jest skierowana do osób o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1.564 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2.189 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych. Dla nich przewidziana jest wyższa dotacja - do 47 tys. zł.

Trzecią grupę beneficjentów stanowią osoby o miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 900 lub 1.260 zł na osobę i dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych. W tej kategorii dotacje sięgają nawet 79 tys. zł.

Dodatkowy impuls

Minister Anna Moskwa wyjaśniła, że po najbliższej zmianie próg dochodowy przy dofinansowaniu podstawowym wzrośnie do 135 tys. zł, a maksymalna kwota dotacji wyniesie 66 tys. zł. Przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrośnie z 1.564 do 1.894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2.189 do 2.651 zł w jednoosobowym. Maksymalna dotacja wzrośnie z 47 do 99 tys. zł.


Posłuchaj
05:29 Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” tłumaczy n Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” tłumaczy nowe zasady programu ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

Z kolei przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosną odpowiednio z 900 do 1.090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1.260 do 1.526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych, a wysokość maksymalnej dotacji wzrośnie z 79 do 135 tys. zł.

- Podwyższenie progów dochodowych, jak i wysokości dotacji wynika m.in. z rosnących cen usług i produktów. Jesteśmy też przekonani, że będzie to dodatkowy impuls, który jeszcze bardziej przyspieszy "Czyste powietrze" - podkreśliła minister.

Przypomniała ponadto, że w przypadku beneficjentów podwyższonego i maksymalnego wsparcia można ubiegać się o 50 proc. dotacji w ramach prefinansowania inwestycji, czyli przed faktycznym startem remontu.

Środki te trafią do wykonawców prac, a pierwsza transza dotacji będzie przelewana na konto w 14 dni od podpisania umowy. Pozostała część zostanie wypłacona w ciągu 30 dni od zakończenia remontu.

Możliwość rozszerzenia wniosku

Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała również, że kolejną zmianą, jaka zacznie funkcjonować w nowej edycji "Czystego powietrza", jest możliwość rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu, jeśli wcześniej wniosek dotyczył tylko wymiany pieca.

- Chcemy w ten sposób zachęcić do poszerzenia inwestycji w zwiększenie efektywności energetycznej. Oszczędność energii to najlepszy sposób, żeby płacić za nią mniej - zaznaczyła Anna Moskwa.

Kolejna zmiana to modyfikacja ścieżki bankowej programu. Po nowym roku kredyt bankowy z dotacją na częściową spłatę zobowiązania będzie można otrzymać na inwestycje rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku.

Minister dodała, że od 3 stycznia 2023 do programu "Czyste powietrze" wprowadzony zostanie obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku.

"Zrobiliśmy olbrzymi postęp"

Anna Moskwa na pytanie, czy jest zadowolona z dotychczasowego przebiegu programu, odpowiedziała twierdząco. Zwróciła uwagę, że program, który ruszył w 2018 r. cały czas się zmienia tak, aby mogło skorzystać z niego jak najwięcej osób.

- Jestem bardzo zadowolona z dotychczasowego tempa i jestem przekonana, że po najbliższych zmianach program jeszcze bardziej przyspieszy. Oczywiście słyszymy trochę negatywnych głosów, które jednak płyną głównie ze strony opozycji, która, jak rządziła, nie zrobiła absolutnie nic w walce ze smogiem, co potwierdza wyrok TSUE. W ciągu kilku lat zrobiliśmy olbrzymi postęp w walce o czyste powietrze - powiedziała Anna Moskwa.

Minister klimatu i środowiska przekazała, że do tej pory w "Czystym powietrzu" złożono ponad 530 tys. wniosków na prawie 10 mld zł dofinansowania. Kwoty podpisanych dotychczas umów przekroczyły już łączną wysokość 8 mld zł.


PR1,PR24.pl, IAR, PAP, Justyna Golonko, DoS


REKLAMA