more_horiz
Gospodarka

Na jakim etapie jest budowa tunelu pod Świną? GDDKiA wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 16:15
Budowa tunelu pod Świną jest na ukończeniu, zostało niewiele prac - powiedziała w czwartek Julita Borkowska ze szczecińskiego oddziału GDDKiA. Według prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza dzięki tunelowi skończy się udręka kilkugodzinnego oczekiwania na przeprawy w sezonie turystycznym. Tunel zostanie oddany do użytku już w maju.
Tunel pod Świną jest ukończony w 90 procentach. Na zdjęciu stan z 13 stycznia 2023 roku.
Tunel pod Świną jest ukończony w 90 procentach. Na zdjęciu stan z 13 stycznia 2023 roku.Foto: Daniel Szysz /twitter

- Budowa tunelu jest już na ukończeniu, zostało bardzo niewiele prac. Wszystkie prace konstrukcyjne zostały zakończone z powodzeniem, wyjścia ewakuacyjne są przygotowane. W chwili obecnej najważniejsza praca w tunelu to jest ułożenie masy bitumicznej, czyli tej warstwy, po której będą poruszały się samochody - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej Julita Borkowska ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Jak dodała "sprawą najważniejszą są systemy bezpieczeństwa w tunelu, czyli te wszystkie kable – jeszcze nieuporządkowane."

- To są te najważniejsze systemy, które później zapewnią bezpieczeństwo dla użytkowników tunelu. W tej chwili wykonawca prowadzi prace, przygotowuje budynki, do których te wszystkie systemy będą podpięte - stwierdziła Julita Borkowska.

Łączna szacunkowa długość inwestycji to ok. 3200 m, długość tunelu drążonego metodą TBM wynosi 1483,80 m. Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dołożyło z własnego budżetu.

Na jakim etapie jest budowa tunelu?

Według urzędu miasta w Świnoujściu zaawansowanie prac przy budowie tunelu pod Świną jest na poziomie ponad 90 proc. Tunel ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska. Aby przedostać się na Uznam należy obecnie skorzystać z przeprawy promowej, co często wiąże się z długim oczekiwaniem.

Czytaj także:

Otwarcie tunelu ma zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i turystów. Tunel ma być oddany do użytku w maju 2023 roku.

Świnoujście przygotowuje trasy komunikacyjne do tunelu

Władze Świnoujścia zaplanowały już nowe rozwiązania tras autobusowych łączących prawo- i lewobrzeżną część miasta. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostanie również przeprawa promowa Warszów (promy "Bielik").

- Podjęliśmy decyzje o zakupie dziewięciu nowych autobusów dla naszej komunikacji, które umożliwią zrealizowanie nowego rozkładu poprzez tunel, który połączy obie wyspy - Uznam i Wolin - wyjaśnił Żmurkiewicz.

Miejska przeprawa obsługiwana będzie dwoma promami "Bielik", które w razie potrzeby wesprze jeden duży prom "Karsibór". W godzinach 6-22 promy będą odpływać jednocześnie z obu stron kanału co pół godziny - o pełnej godzinie i o w pół. Nocą przeprawę obsłuży jeden prom.

Tunel będzie turystyczną atrakcją

- Kierujemy tę ofertę do ruchu pieszego, rowerowego, czyli tych, którzy z tunelu korzystać nie mogą - powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

- Myślę, że argument tunelu będzie miał niebagatelne znaczenie w sezonie turystycznym. Wielu przyjedzie, wykupi wczasy choćby z tego powodu, że ta udręka kilkugodzinnego oczekiwania na przeprawy się skończy. Na to liczymy - dodał.PR24/PAP/sw