more_horiz
Gospodarka

Czy problemy SVB i Credit Suisse mogą wpłynąć na kondycję polskiego sektora bankowego? Ekspert odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 17:20
O kondycji sektora bankowego w Polsce i na świecie oraz o tym, jakie mogą być konsekwencje upadku amerykańskiego banku SVB oraz problemów Credit Suisse - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Przemysław Barbrich z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Rząd USA udzieli wsparcia bankowi SVB.
Rząd USA udzieli wsparcia bankowi SVB.Foto: Shutterstock/Sundry Photography

- Sytuacja makroekonomiczna na świecie - inflacja, wysokie stopy procentowe - powoduje, że pojawiają się tego negatywne skutki, ale jest ona nieporównywalna z sytuacją z roku 2008 kiedy to upadł bank Lehman Brothers - ocenił gość radiowej Jedynki. 

Na skutek szybkiej interwencji, wsparcia przez rządy zagrożonych banków SVB oraz Credit Suisse i zagwarantowania ich depozytów, z punktu widzenia klienta tychże banków ostatnie wydarzenia bezpośrednio go nie dotknęły - stwierdził rozmówca.

Czy polski sektor bankowy jest bezpieczny?

Mówiąc o zagrożeniach dla polskiego sektora bankowego Przemysław Barbrich wskazał na rosnący poziom obciążeń nakładanych na ten sektor. Wymienił tu m.in wakacje kredytowe, kwestionowanie umów na kredyty frankowe czy wskaźnika WIBOR. 

W opinii gościa radiowej Jedynki - problemy SVB i Credit Suisse nie powinny się przełożyć na kondycję polskiego sektora bankowego.

Posłuchaj

04:56 _PR1_AAC 2023_03_16-16-37-16.mp3 Gościem Programu 1 Polskiego Radia dr Przemysław Barbrich z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Rozmawiał Błażej Prośniewski.

Czytaj także:

Program 1 Polskiego Radia/PR24/akg