more_horiz
Gospodarka

Problemu "frankowiczów" nie da się rozwiązać ustawowo. Tak uważa szef KNF

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 11:00
Banki nie mogą liczyć na rozwiązanie ustawowe problemu kredytów frankowych i nie mogą opierać swojej strategii na nadziei, że takie rozwiązanie się pojawi - powiedział w środę na Forum Bankowym ZBP, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. Z kolei wiceminister finansów Piotr Patkowski zapowiedział analizę reprezentatywności wskaźnika WIBOR.
KNF uważa, że problem kredytów walutowych nie da się rozwiązać jedną ustawą. Wiele zależy od postawy banków wobec klientów.
KNF uważa, że problem kredytów walutowych nie da się rozwiązać jedną ustawą. Wiele zależy od postawy banków wobec klientów.Foto: pixabay

- Nawet jeśli uważamy, że prace koncepcyjne powinny się toczyć, żeby była wizja rozwiązania, to jednak takie prace nie mogą dać poczucia komfortu, że pojawi się rozwiązanie, które będzie wybawieniem – powiedział  przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Zaapelował do banków, aby same zarządzały problemem kredytów frankowych i związanym z nimi ryzykiem.

- Oczekujemy, że problem będzie zarządzany narzędziami, jakie są w rękach banków, a najlepszym narzędziem jest kontynuowanie programu ugód - dodał przewodniczący KNF.

Czy WIBOR jest dobrym miernikiem ?

W 2023 r. wraz z instytucjami sieci bezpieczeństwa chciałbym zająć się kwestią odpowiadania na zarzuty dotyczące reprezentatywności WIBOR.

- Chciałbym w 2023 r. wraz z instytucjami sieci bezpieczeństwa zająć się kwestią odpowiadania na zarzuty dotyczące reprezentatywności WIBOR. To największe ryzyko; wszyscy powinniśmy podejść do tego problemu i wyjaśniać kwestie związane z WIBOR-em, a także prawne aspekty z tym związane, co - mam nadzieję - przekona społeczeństwo i przekona sądy - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski na Forum Bankowym zorganizowanym przez Związek Banków Polskich.

Potrzebne jest działanie edukacyjne

Wiceminister Piotr Patkowski wezwał także do lepszej komunikacji banków ze społeczeństwem.

- Zachęcam, aby wejść w mocniejszy kontakt ze społeczeństwem i więcej tłumaczyć, ale także odpowiadać na potrzeby społeczeństwa. Musimy z wyprzedzeniem reagować na to, czego społeczeństwo oczekuje - powiedział Patkowski.


PR24/PAP/sw