more_horiz
Gospodarka

W Holandii znikają oddziały banków. Ich liczba w ciągu 20 lat spadła o 93 proc.

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 14:05
Coraz więcej holenderskich banków zamyka swoje oddziały - informuje portal RTL Nieuws. Jeszcze na początku tego stulecia w Holandii istniało ponad 6 tys. oddziałów banków, a obecnie jest ich około 420, to spadek o 93 proc.
Banki zamykają fizyczne lokalizacja ze względu na to, że odwiedza je coraz mniej klientów, którzy większość spraw załatwiają przez internet.
Banki zamykają fizyczne lokalizacja ze względu na to, że odwiedza je coraz mniej klientów, którzy większość spraw załatwiają przez internet.Foto: Kiev.Victor/Shutterstock

"Na początku 2020 r. największe banki w Holandii, Rabobank i ING, posiadały 335 i 170 placówek, a obecnie mają ich 136 i 57" - wylicza portal.

"Państwowy ABN Amro w 2001 r. mógł się pochwalić ponad tysiącem oddziałów, a obecnie ma ich jedynie 27" - wynika z informacji RTL Nieuws.

- Banki zamykają fizyczne lokalizacja ze względu na to, że odwiedza je coraz mniej klientów, którzy większość spraw załatwiają przez internet - wyjaśnia Alberta Opoku, rzeczniczka ING Banku.

- W ciągu ostatnich czterech lat liczba wizyt w naszych placówkach spadła o prawie 80 proc. - dodaje.


Eksperci przewidują, że liczba osób chcących załatwić sprawę w fizycznym oddziale banku będzie nadal spadać.

- Nie sądzę, abyśmy szybko mieli do czynienia ze zmianą tego trendu i wcale się nie zdziwię, jeżeli w przyszłości banki będą miały jedynie po jednej placówce w każdym regionie - powiedział RTL Nieuws Casper de Vries, profesor ekonomii na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie.

PR24.pl, PAP, DoS