more_horiz
Gospodarka

Czy inflacja w Polsce zaczyna spadać? Znamy opinię Goldman Sachs

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 15:00
Inflacja zasadnicza prawdopodobnie osiągnęła szczyt w lutym i zacznie spadać w trakcie 2023 r. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs, komentując środowe dane GUS o inflacji. Dodali jednak, że inflacja bazowa, zwłaszcza na rynku usług, pozostanie podwyższona.
Analitycy Goldman Sachs zauważyli, że inflacja na poziomie 18,4 proc. rdr w lutym była niższa względem konsensusu rynkowego (18,5 proc. rdr) oraz prognoz GS (18,6 proc. rdr).
Analitycy Goldman Sachs zauważyli, że inflacja na poziomie 18,4 proc. rdr w lutym była niższa względem konsensusu rynkowego (18,5 proc. rdr) oraz prognoz GS (18,6 proc. rdr).Foto: rafapress/Shutterstock

Jak ocenili ekonomiści z Goldman Sachs, inflacja zasadnicza prawdopodobnie osiągnęła szczyt w lutym i zacznie spadać w trakcie 2023 r., co będzie przede wszystkim odzwierciedlać słabnący wkład czynników niebędących składową inflacji bazowej, jak np. normalizacja cen energii dla gospodarstw domowych oraz żywności.

Wskazali jednocześnie, że inflacja bazowa, zwłaszcza na rynku usług, pozostanie "lepka" i podwyższona, ograniczając tym samym tempo powrotu inflacji do celu NBP na poziomie 2,5 proc. +/- 1 pp.

Eksperci nie spodziewają się jednak, żeby odczyty inflacyjne skłoniły NBP do zmiany dotychczasowej polityki stóp procentowych w najbliższym czasie.

Analitycy Goldman Sachs zauważyli, że inflacja na poziomie 18,4 proc. rdr w lutym była niższa względem konsensusu rynkowego (18,5 proc. rdr) oraz prognoz GS (18,6 proc. rdr).

Zaznaczyli jednak, iż wzrost inflacji w lutym względem stycznia nastąpił po znacznej korekcie w dół wobec wstępnych szacunków inflacji za styczeń (17,2 proc. wstępnie wobec 16,6 proc. po rewizji).

Oznacza to – stwierdzono – że miesięczny wzrost inflacji w lutym był znacznie silniejszy niż konsensus (1,2 proc. mdm wobec konsensusu 0,8 proc. mdm).

W analizie Goldman Sachs przekazano, że zgodnie ze szczegółowym zestawieniem NBP inflacja bazowa dóbr trwałego użytkowania uległa obniżeniu. Zdaniem ekonomistów banku inwestycyjnego niepokojący jest za to fakt, że wpływ tego spadku został zniwelowany przez przyspieszający wzrost cen w sektorze usług, przez co ogólna inflacja bazowa wzrosła z 11,7 proc. rdr w styczniu do 12 proc. rdr w lutym.


PR24/PAP/sw