more_horiz
Gospodarka

Polska potrzebuje stali. MAP: w Rudzie Śląskiej powstanie nowy zakład hutniczy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 08:51
Nowa stalownia - której wybudowanie zapowiedział pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego - powstanie na terenie Rudy Śląskiej. Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że już trwają prace analityczne, a kolejnym etapem będzie przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszystkich pozwoleń.
Przedstawiciele branży hutniczej podkreślają konieczność pilnego zwiększenia zdolności produkcyjnych stali o 2,5-3 mln ton.
Przedstawiciele branży hutniczej podkreślają konieczność pilnego zwiększenia zdolności produkcyjnych stali o 2,5-3 mln ton.Foto: Shutterstock/DogukanKirimtayyif

Na pytanie, ile hut lub innych przedsiębiorstw tej branży znajduje się obecnie w nadzorze właścicielskim Skarbu Państwa, Ministerstwo Aktywów Państwowych zwróciło uwagę, że w strukturach należącej do państwa Grupy Kapitałowej Węglokoks działają cztery zakłady hutnicze - m.in. Walcownia Blach Batory sp. z o.o., Huta Łabędy SA oraz Huta Pokój SA.

"Aktualnie realizowany jest warty pół miliarda złotych program inwestycyjny w spółkach wchodzących w skład GK Węglokoks. Zawarto umowę inwestycyjną, której stronami są Węglokoks SA oraz Skarb Państwa. Przedmiotem umowy jest finansowanie inwestycji w nowe ciągi technologiczne w spółkach zależnych Grupy Kapitałowej Węglokoks SA Realizacja inwestycji nastąpić ma do 30 września 2025 roku" - poinformowało ministerstwo.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne

Wiceminister, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marek Wesoły powiedział na początku marca, że zamknięcie na skutek konfliktu zbrojnego huty w Mariupolu w Ukrainie - jednego z głównych dostawców stali do Polski i części Europy - pokazuje, że należy zainwestować w branżę hutniczą.

- Będziemy szukali tych dobry rozwiązań. Będziemy konsolidować ten rynek, nasze spółki hutnicze. Przygotowujemy się do projektu budowy nowoczesnej stalowni opartej już o nowoczesne rozwiązania technologiczne - mówił.

Przedstawiając informacje na temat inwestycji powiedział, że "to jest inwestycja, którą oceniamy na okres 5 lat, długa inwestycja", oraz, że "to ma być stalownia elektryczna, ekologiczna, nie oparta na tych starych zasadach".

Obecnie największym producentem stali w Polsce jest międzynarodowy koncern ArcelorMittal. Jak podano na stronie internetowej firmy, skupia ona 50 proc. krajowego potencjału produkcyjnego. W Polsce działają jeszcze znajdujące się w rękach kapitału prywatnego m.in. Grupa LIBERTY Steel, do której należy Huta Częstochowa, Celsa Huta Ostrowiec, Marcegaglia Poland, działająca w Kluczborku i Praszce, Grupa Cognor, Ferrum, Re Alloys Spółka z o.o. - producent żelazostopów.

Zwiększenie zdolności produkcyjnych

Według dostępnych danych GUS w 2020 r. w Polsce wyprodukowano 7 mln 958 tys. 219 ton stali surowej, a w 2021 r. 8 mln 552 tys. 506 ton.

Jak podawały media, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przedstawiciele branży hutniczej podkreślali konieczność pilnego zwiększenia zdolności produkcyjnych stali o 2,5-3 mln ton. Zwrócono uwagę, że bieżąca produkcja osiąga bowiem taki sam poziom jak w połowie pierwszej dekady tego stulecia, podczas gdy zużycie stali zwiększyło się w tym samym czasie o ok. 80 proc.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA