more_horiz
Gospodarka

Ostatnie dni na wykorzystanie bonu turystycznego. Na aktywację wciąż czeka pół miliona świadczeń

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 13:03
To już ostatnie dni na wykorzystanie polskiego bonu turystycznego; większość osób, ok. 90 proc., aktywowała bon poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. W całym kraju nadal nie zostało aktywowanych pół miliona bonów.
Nadal nie zostało aktywowanych ok. 0,5 mln bonów, zaś aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln. Najwięcej bonów wykorzystano w województwie małopolskim.
Nadal nie zostało aktywowanych ok. 0,5 mln bonów, zaś aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln. Najwięcej bonów wykorzystano w województwie małopolskim.Foto: shutterstock.com/Olesia Bilkei

- To już ostatnie dni na wykorzystanie polskiego bonu turystycznego. Program okazał się trafionym pomysłem. Większość osób ok. 90 proc. aktywowała bon. Cała transakcja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W bardzo prosty sposób można aktywować bon i dokonać płatności. Zachęcam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, aby skorzystały z programu - zaznaczyła prezes ZUS.

Przypomniała, że bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na jedno dziecko, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Zaznaczyła, że można nim płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 r.

Płatność musi nastąpić do 31 marca tego roku, natomiast sam wyjazd może się odbyć po tej dacie.


Płatność bonami przyjmuje 28 tys. podmiotów

Z danych ZUS wynika, że w całej Polsce nadal nie zostało aktywowanych ok. 0,5 mln bonów, zaś aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln. Najwięcej bonów wykorzystano w województwie małopolskim i to właśnie województwo małopolskie jest także największym ich beneficjentem. Najwięcej aktywowanych bonów jest w województwach mazowieckim i śląskim.

W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

- Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie - przypomniała szefowa ZUS.

Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Aktywacja świadczenia na PUE ZUS

Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA