more_horiz
Gospodarka

Prezes UOKiK będzie doradzał Komisji Europejskiej. Powstała Grupa Wysokiego Szczebla do spraw rynku cyfrowego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 12:00
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, razem z szefami urzędów antymonopolowych pięciu innych państw unijnych, ma doradzać Komisji Europejskiej w sprawach związanych z wprowadzanymi przepisami dotyczącymi największych spółek technologicznych i internetowych.
W skład Grupy weszło sześciu szefów urzędów ochrony konkurencji z krajów UE, którzy będą zasiadali w High Level Group przez dwa lata.
W skład Grupy weszło sześciu szefów urzędów ochrony konkurencji z krajów UE, którzy będą zasiadali w High Level Group przez dwa lata.Foto: PAP

Grono doradzających prezesów urzędów zajmujących się ochroną konkurencji to tzw. Grupa Wysokiego Szczebla do spraw aktu o rynkach cyfrowych.

Jak wyjaśnia UOKiK, grupa ta została powołana na mocy aktu o rynkach cyfrowych (ang. DMA, Digital Market Act). Celem Grupy jest wspieranie Komisji Europejskiej doradztwem, rekomendacjami i wiedzą ekspercką w zakresie stosowania przepisów DMA oraz zapewniania spójności regulacyjnej.

Usługi cyfrowe w Unii Europejskiej

W skład Grupy weszło sześciu szefów urzędów ochrony konkurencji z krajów UE, którzy będą zasiadali w High Level Group przez dwa lata. Wśród nich, poza prezesem UOKiK, są szefowie urzędów antymonopolowych z Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Danii i Austrii.

Akt o rynkach cyfrowych reguluje usługi cyfrowe w Unii Europejskiej, w tym media społecznościowe i internetowe platformy handlowe.


Strażnicy dostępu

DMA wszedł w życie 1 listopada 2022 r., a jego przepisy będą stosowane w państwach członkowskich od 2 maja 2023 r.

Akt będzie miał zastosowanie do przedsiębiorców, którzy zostaną uznani za strażników dostępu. Będą to największe podmioty z branży technologicznej i internetowej działające w Unii Europejskiej.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA