Wzrosła produkcja gazu ziemnego Grupy Orlen. Koncern zaspokaja niemal połowę polskiego zapotrzebowania
Do 7,7 mld m3 wzrosła w 2022 r. łączna produkcja gazu ziemnego Grupy Orlen w Polsce i za granicą. To prawie połowa ubiegłorocznego zapotrzebowania na ten surowiec w kraju. Koncern wskazał na możliwy dalszy wzrost produkcji gazu z własnych zasobów.
2023-04-11, 11:30
PKN Orlen podkreślił, że konsolidacja sektora wydobywczego pozwoli na optymalizację inwestycji w tym obszarze i dalszy wzrost produkcji gazu pochodzącego z własnych zasobów koncernu.
"Eksploatacja własnych złóż gazu to gwarancja niezakłóconych dostaw tego surowca dla naszych odbiorców, możliwość wzmocnienia międzynarodowej pozycji Grupy Orlen, a także korzyści finansowe dla setek polskich gmin. Dlatego dalszy rozwój działalności wydobywczej koncernu jest jednym z filarów zaktualizowanej strategii Orlen 2030 - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Największy wkład wniosły spółki PGNiG
Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zużycie gazu ziemnego w Polsce w 2022 r. ukształtowało się na poziomie 16,62 mld m3. Oznacza to, że łączny wolumen produkcji gazu przez spółki wchodzące w skład Grupy Orlen mógłby pokryć 45 proc. krajowego zapotrzebowania na ten surowiec.
"Największy wkład w osiągnięty wynik wniosły spółki PGNiG, które do Grupy Orlen dołączyły w listopadzie 2022 r. Ich łączna produkcja wyniosła w ubiegłym roku 6,87 mld m3 i była większa o ok. 30 proc. w stosunku do roku 2021, kiedy osiągnęła poziom 5,25 mld m3" - wyliczył koncern.
REKLAMA
Jak wskazał PKN Orlen, o tak dużym wzroście zdecydowała produkcja zagraniczna realizowana na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez spółkę PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen - wyniosła ona 3,15 mld m3 i wzrosła o ponad 100 proc. w stosunku do roku 2021, gdy poziom produkcji osiągnął 1,42 mld m3.
Krajowe wydobycie wzrośnie do 4 mld m3
W komunikacie wskazano, że eksploatacja krajowych złóż gazu ziemnego to przede wszystkim domena PGNiG z Grupy Orlen, którego produkcja w Polsce w 2022 r. wyniosła ok. 3,43 mld m3 - w przeliczeniu na gaz wysokometanowy o kaloryczności 39,5 MJ na metr sześcienny.
"To niewielki spadek w stosunku do roku 2021, kiedy wyniosła 3,51 mld m3. Obniżenie wolumenu produkcji spowodowane zostało wydłużeniem procesów inwestycyjnych wskutek epidemii COVID-19 w latach 2020-2021" - ocenił koncern.
Według PKN Orlen, aktualnie realizowane w Grupie Orlen projekty pozwolą w ciągu najbliższych trzech lat zwiększyć krajowe wydobycie do ok. 4 mld m3.
REKLAMA
Aktualnie spółki Grupy Orlen prowadzą poszukiwania i wydobycie węglowodorów, w tym gazu ziemnego, w Polsce, Norwegii, Kanadzie, Pakistanie oraz na Litwie.
Według stanu na 2022 r., Grupa Orlen dysponuje udokumentowanymi rezerwami węglowodorów wynoszącymi łącznie 1.279,6 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), przy czym udział gazu ziemnego to 73 proc., z czego 733,6 mln boe, a więc ponad połowa to udokumentowane źródła krajowe, w których udział gazu ziemnego wynosi 81 proc.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA