more_horiz
Gospodarka

Otwarcie lotniska w Radomiu. Pierwszy samolot wystartuje w najbliższy piątek

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 11:33
27 kwietnia zostanie uroczyście otwarte zmodernizowany i przebudowany port lotniczy Warszawa-Radom. Także jutro z lotniska skorzystają pierwsi pasażerowie. W Radomiu wyląduje rejsowy samolot PLL LOT z Paryża. W czwartek pojawią specjalne autobusy, które będą dowozić pasażerów ze stolicy do Radomia i z powrotem. Na razie nowa usługa będzie bezpłatna. O szczegółach informuje zarządca lotniska, czyli spółka PPL.
Pierwszy samolot wystartuje z radomskiego lotniska w piątek, 28 kwietnia. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły z nowego portu rejsowe połączenia.
Pierwszy samolot wystartuje z radomskiego lotniska w piątek, 28 kwietnia. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły z nowego portu rejsowe połączenia.Foto: Aleksander Pszoniak, IAR

Rozkład kursów autobusów dostosowany będzie do aktualnej siatki połączeń lotniska w Radomiu. Rozwiązanie będzie realizowane na zasadach promocyjnych do 15 maja. Z okazji uruchomienia lotniska i w tym okresie będzie bezpłatne. Zapotrzebowanie pasażerów na transfery z i do Lotniska Warszawa-Radom będzie na bieżąco analizowane, a kursy busów będą dopasowane do potrzeb pasażerów.

Usługi i promocje dla pasażerów

Przedstawiciele PPL wskazują, że kursy autobusami, to kolejna po darmowych parkingach promocja wprowadzona przez Lotnisko Warszawa-Radom - obie formy obowiązują do 15. maja.

- Mamy nadzieję, że wprowadzone usługi i promocje spotkają się z zainteresowaniem pasażerów. W przypadku ewentualnego opóźnienia przylotu do Lotniska Warszawa-Radom, kierowcy busa poczekają na pasażerów, tak, aby mieli zapewniony transport, niezależnie od godziny przylotu - mówi Anna Dermont, rzecznik PPL.

Odpowiednio oznakowany autokar będzie oczekiwał na pasażerów na terenie Dworca Autobusowego Lotniska Warszawa-Radom na stanowisku numer 4 oraz na terenie Dworca Autokarowego na Lotnisku Chopina na stanowisku numer 17. Autobus będzie wyposażony w odpowiedni luk, aby dla komfortu podróżnych pomieścić cały ich bagaż.

Informacje odnośnie do rezerwacji miejsc w busach będą przekazywane przez przewoźnika lotniczego organizującego dany rejs.

Połączenia rejsowe i czarterowe

Pierwszy samolot wystartuje z radomskiego lotniska w piątek, 28 kwietnia. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły z nowego portu rejsowe połączenia. W sumie, w sezonie letnim pojawi się w siatce narodowego przewoźnika pięć połączeń - między innymi do Paryża, Rzymu, Warny i Tirany. W planach było także uruchomienie połączenia do Kopenhagi, ale kilkanaście dni temu przewoźnik poinformował o rezygnacji z tego kierunku. Ostatnie zaplanowane rejsy samolotów LOT zostaną wykonane 27 października. Przedstawiciele przewoźnika na razie nie informują, jaką będzie miał aktywność jesienią i zimą.

Z Radomia będą także latać samoloty czarterowe wynajmowane przez tour operatorów. Z portu będą korzystać przede wszystkim dwie linie działające na zlecenie biur podroży - Enter Air oraz Ryanair Sun. Według wcześniejszych deklaracji dyrekcji radomskiego lotniska, w czasie sezonu letniego zostanie obsłużonych około 250 tys. osób.

Terminal dla 3 mln pasażerów

Lotnisko w Radomiu pierwotnie służyło wojsku. Do rejestrów cywilnych portów lotniczych zostało wpisane w 2014 roku. W 2018 roku Port Lotniczy Radom zgłosił wniosek o upadłość.

Majątek przejęło Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które zarządza między innymi lotniskiem Chopina w Warszawie. Modernizacja i przebudowa trwa od 2019 roku. Prace kosztowały dotychczas około 800 mln zł.

Terminal jest gotowy na przyjęcie ok. 3 mln pasażerów z możliwością rozbudowy do 9 mln. Przebudowana droga startowa i płyta postojowa mają umożliwić obsługę samolotów używanych przez linie czarterowe i niskokosztowe.

Nowy terminal został wyposażony we wszystkie nowoczesne urządzenia, które zapewniają sprawną odprawę i bezpieczeństwo podróżujących.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS

REKLAMA