more_horiz
Gospodarka

Tani wynajem dla najbardziej potrzebujących. Kolejne samorządy otrzymają wsparcie rządu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 14:18
Kolejne samorządy otrzymają wsparcie na stworzenie nowych mieszkań o niskim czynszu, tym razem w ramach TBS i SIM. W tym roku budżet rządowego programu Mieszkania Komunalne wynosi 1,65 mld zł. W rozdysponowanej właśnie transzy w ramach bezzwrotnych dotacji 7 beneficjentom przyznano 63,5 mln zł. Dzięki tym środkom gminy zbudują 494 lokale.
Dzięki 63,5 mln zł bezzwrotnego wsparcia w całej Polsce powstaną 494 nowe mieszkania. Gmina Opole wybuduje 138 nowych lokali.
Dzięki 63,5 mln zł bezzwrotnego wsparcia w całej Polsce powstaną 494 nowe mieszkania. Gmina Opole wybuduje 138 nowych lokali.Foto: MRiT

- Nasze programy mieszkaniowe już niedługo sprawią, że dla wielu Polaków sen o własnym mieszkaniu może stać się rzeczywistością. Ale zdajemy sobie sprawę, że nawet ze wsparciem państwa wiele rodzin na własne cztery kąty nadal nie będzie mogło sobie pozwolić. W takich przypadkach rozwiązaniem są lokale powstające w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego i Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, których działalność także wspieramy - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Bezzwrotne granty od BGK

Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat to instrument, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Źródłem jego finansowania są środki pochodzące z budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii.

Bezzwrotnych grantów udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

W obecnej edycji programu (na 2023 rok) dotacje zostały przyznane kolejnym 7 gminom. Dzięki 63,5 mln zł bezzwrotnego wsparcia w całej Polsce powstaną 494 nowe mieszkania w ramach utworzonych przez JST Towarzystw Budownictwa Społecznego oraz Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (w przypadku lokali budowanych przez TBS-y i SIM-y kwota dotacji państwa może wynieść do 35 proc. kosztów).

Minister Waldemar Buda powiedział, że taka kwota to postęp w zakresie wspierania budownictwa komunalnego.


Posłuchaj
00:28 Kolejne samorządy otrzymają wsparcie na stworzenie nowych mieszkań o niskim.mp3 Kolejne samorządy otrzymają wsparcie na stworzenie nowych mieszkań o niskim (IAR)

 

Beneficjenci z pozytywnymi decyzjami to:

  • gmina miasto Augustów (60 nowych mieszkań w budynku przy ul. Komunalnej),
  • miasto Chorzów (112 nowych mieszkań, ul. Michałkowicka),
  • gmina miejska Dzierżoniów (32 nowe mieszkania, ul. Sowiogórska 2),
  • gmina Jawor (36 nowych mieszkań, ul. Mickiewicza 45),
  • gmina Opole (138 nowych mieszkań, ul. Wrocławska),
  • gmina Strzegom (88 nowych mieszkań, ul. Parkowa),
  • gmina miejska Świdnica (28 nowych mieszkań, ul. Leśna).

4.391 nowych lub wyremontowanych lokali

Budżet rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 r. to 1,65 mld zł. Z tego już 923 mln zł zostało rozdysponowane dla gmin, miast, spółek miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych na budowę nowych obiektów czy remonty istniejących już budynków i pustostanów. W sumie to 89 instytucji.

Powstanie 4.391 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali mieszkalnych, 167 miejsc w schroniskach dla bezdomnych i 100 noclegowniach. Pozostałe środki z programu, mogą być przeznaczone m.in. na tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem, na kupno lokali mieszkalnych, mieszkań zakładowych, infrastrukturę społeczną lub techniczną.

Cały czas oddawane są nowe mieszkania, których budowa rozpoczęła się w ostatnich dwóch latach. W całym kraju samorządy, spółki zależne i organizacje pożytku publicznego otrzymały w latach 2021-2022 finansowe wsparcie na utworzenie 12,6 tys. mieszkań, z czego:

  • 8.664 stanowiły lokale komunalne,
  • 3.790 to mieszkania społeczne czynszowe,
  • 114 mieszkania chronione.

Powstaną również 154 miejsca w schroniskach dla osób bezdomnych oraz 105 miejsc w noclegowniach i ogrzewalniach. Łączna kwota przyznanego dofinansowania z Funduszu tylko w latach 2021 i 2022 wyniosła ok. 2,2 mld zł. Dla porównania w 2014 r. zakwalifikowano do finansowego wsparcia jedynie 121 wniosków, a suma dofinansowania ledwie przekroczyła 81 mln zł. Rok później zakwalifikowano 163 wnioski (dofinansowanie 116,5 mln zł).

Czytaj także:

PR24.pl, IAR, MRiT, DoS

REKLAMA