Technologie cyfrowe i medyczne, maszyny rolnicze. Rekordowa wymiana handlowa między Polską i Irlandią
W przyszłym roku padnie kolejny rekord, jeśli chodzi o wartość wymiany handlowej między Polską i Irlandią - szacuje minister w rządzie Irlandii Dara Calleary. Irlandzka rządowa agencja Enterprise Ireland zapowiada inwestycje w Polsce firm z sektora cyberbezpieczeństwa.
2023-05-10, 08:09
Jak zauważyła irlandzka agencja rządowa Enterprise Ireland (EI), wartość wymiany handlowej między Irlandią a Polską w 2022 r. przekroczyła 6 mld euro, z czego eksport z Irlandii do Polski wyniósł 4 mld euro, co oznacza ponad 10 proc. wzrost w porównaniu do 2021 r. Agencja dodała, że ponad 130 firm irlandzkich eksportuje do Polski, a 62 mają tu swoje oddziały zatrudniające ponad 12 tys. pracowników.
Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem
- W Irlandii mieszka 125 tys. Polaków. Są największą mniejszością narodową, stanowiącą 2,5 proc. ogółu populacji. Irlandzkie firmy chętnie zatrudniają Polaków, doceniają ich kompetencje i doświadczenie. Często także wykorzystują ich obecność do rozpoczęcia eksportu produktów i usług do Polski lub otwarcia tu swoich oddziałów - powiedział irlandzki minister stanu ds. promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary.
W ocenie ministra Calleary Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem dla irlandzkich firm, co potwierdzają przykłady PM Group, JFC, ICON, Smurfit Kappa, Keywords Studios, które inwestują w Polsce od wielu lat i przetarły drogę dla kolejnych irlandzkich przedsiębiorców z branży technologii cyfrowych, medycznych, producentów maszyn rolniczych, czy sektora inżynieryjnego.
- Właśnie dzięki tej aktywności widzimy znaczący wzrost wymiany handlowej między Polską i Irlandią. Szacuję, że w przyszłym roku padnie kolejny rekord, jeśli chodzi o wartość wymiany handlowej pomiędzy naszymi obydwoma krajami - zaznaczył Dara Calleary.
REKLAMA
Agencja poinformowała, że 16 maja minister Calleary przyjedzie do Polski, gdzie spotka się z firmami technologicznymi aktywnymi w Polsce. EI zaznaczyła, że przedstawiciele irlandzkiego rządu liczą na poszerzanie współpracy między polskimi i irlandzkimi firmami, szczególnie w zakresie nowych technologii oraz innowacji dla rolnictwa.
Kolejne inwestycje irlandzkich firm
Zapowiedziano, że kolejne firmy, między innymi z sektora cyberbezpieczeństwa, planują otwarcie swoich oddziałów w Polsce, a inne planują rozszerzenie działalności i kolejne inwestycje.
Enterprise Ireland, jako jedną z najnowszych irlandzkich inwestycji w Polsce wymieniła uruchomioną 16 marca 2023 r. fabrykę opakowań kartonowych Smurfit Kappa w Pruszkowie. Agencja zaznaczyła, że obiekt jest w tej chwili największym zakładem Smurfit Kappa w Polsce i jednym z najnowocześniejszych tego typu w Europie.
Dodano, że kolejnym przykładem polsko-irlandzkiej współpracy jest Oblivious, firma założona przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Oksfordzkiego: Polaka Roberta Pisarczyka i Irlandczyka Jacka Fitzsimmonsa.
REKLAMA
"Naukowcy stworzyli rozwiązanie pozwalające wielu podmiotom na analizowanie danych przy zachowaniu ich poufności dzięki wykorzystaniu tzw. bezpiecznych enklaw" - wyjaśniono w komunikacie.
Według EI Oblivious właśnie pozyskał 5,35 mln euro finansowania na rozwój od grupy funduszy inwestycyjnych. Wśród klientów Oblivious są m.in. firmy telekomunikacyjne, agendy ONZ i urzędy statystyczne.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA