more_horiz
Gospodarka

Powstaje Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. Obajtek: konieczne jest połączenie świata biznesu i nauki

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 12:43
- Do przeprowadzenia transformacji energetycznej konieczne jest połączenie świata biznesu i nauki - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji zapowiadającej powstanie Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. Dodał, że młodzież musi rozwijać się w duchu transformacji.
W inwestycjach w małe reaktory jądrowe SMR wezmą udział polskie firmy. - To jest około 300 firm - podkreślił Daniel Obajtek.
W inwestycjach w małe reaktory jądrowe SMR wezmą udział polskie firmy. - To jest około 300 firm - podkreślił Daniel Obajtek.Foto: Daniel Obajtek/Twitter

Daniel Obajtek poinformował, że w Europejskim Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki będzie znajdował się symulator 1:1 bez uzbrojenia jądrowego, który pomoże kształcić młodzież. Przypomniał, że w inwestycjach w małe reaktory jądrowe SMR wezmą udział polskie firmy.

- To jest około 300 firm, które będą zaangażowane w procesy inwestycyjne - podkreślił Daniel Obajtek.

Posłuchaj
00:33 Prezes PKN Orlen D. Obajtek o Europejskim Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej.mp3 Prezes PKN Orlen D. Obajtek o Europejskim Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej (IAR)

W konferencji uczestniczyli także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz wiceprezes ds. badawczych Sieci Badawczej Łukasiewicz Remigiusz Kopoczek.

Elektrownie jądrowe w Polsce

Polski rząd w listopadzie 2022 roku wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach.

Pierwszy blok pierwszej elektrowni powinien - zgodnie z rządowymi planami - zacząć działać w 2033 roku. Niezależny od PPEJ jest projekt budowy elektrowni na podstawie koreańskiej technologii. Jesienią ubiegłego roku w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny w sprawie opracowania planu budowy elektrowni w Pątnowie.

PR24.pl, IAR, DoS