more_horiz
Gospodarka

Zniszczenie zapory na Dnieprze. Co z Zaporoską Elektrownią Jądrową?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 08:49
Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest pod kontrolą, choć wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce może mieć negatywne skutki dla siłowni - oświadczył ukraiński koncern Enerhoatom, operator krajowych elektrowni jądrowych.
Enerhoatom zapewnił, że monitoruje sytuację. W Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, która okupowana jest przez wojska rosyjskie, znajdują się eksperci MAEA.
Enerhoatom zapewnił, że "monitoruje sytuację". W Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, która okupowana jest przez wojska rosyjskie, znajdują się eksperci MAEA.Foto: Ukrinform/Twitter

W komunikacie na serwisie Telegram koncern przypomniał, że siłownia korzysta z wody z zalewu kachowskiego, jednak zbiornik wody na terenie siłowni jest teraz napełniony.

Enerhoatom zapewnił, że "monitoruje sytuację" wraz z organizacjami takimi jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). W Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, która okupowana jest przez wojska rosyjskie, znajdują się eksperci MAEA.

W zbiorniku kachowskim spada poziom wody po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce w nocy z poniedziałku na wtorek. Zbiornik ma w najszerszym miejscu 23 km szerokości, powierzchnię 2155 km kw. i gromadzi wodę o objętości 18,2 mld m sześciennych.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS