Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce. Chłodziła Zaporoską Elektrownię Jądrową
Położona w Nowej Kachowce na południu Ukrainy zapora na Dnieprze została ukończona w 1956 r. Ma 30 m wysokości i 3,2 km długości, jej częścią jest Kachowska Elektrownia Wodna. Zapora została zajęta przez wojska rosyjskie 24 lutego 2022 r. We wtorek nad ranem władze ukraińskie poinformowały o wysadzeniu konstrukcji przez Rosjan.
2023-06-06, 08:24
Spiętrzenie tworzy długi na 240 km Zbiornik Kachowski, który zasila wodą duże obszary południowej Ukrainy, w tym okupowany przez Rosjan Krym, i chłodzi kontrolowaną również przez okupantów Zaporoską Elektrownię Jądrową w Enerhodarze.
Zbiornik rozciąga się w najszerszym miejscu na 23 km szerokości, ma powierzchnię 2155 km kw. i gromadzi wodę o objętości 18,2 mld m sześciennych.
Zapora została wybudowana w latach 1950-56 jako jedna z sześciu tworzących kaskadę Dniepra. Jest drugą co do wielkości tamą na Dnieprze i zarazem najbardziej wysuniętą na południe zaporą na tej rzece. Kachowska Elektrownia Wodna ma sześć turbin o łącznej mocy 334 MW.
Zapora zlokalizowana jest 5 km od miasta Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim. Przez spiętrzenie przebiega droga i linia kolejowa. Będąca elementem konstrukcji śluza umożliwia żeglugę na Dnieprze.
W części Chersonia podnosi się poziom wody
Na terenie osiedla Korabeł w Chersoniu, które położone jest na wyspie, podnosi się poziom wody po wysadzeniu we wtorek przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce na Dnieprze. Władze zarządziły odłączenie elektryczności. Za kilka godzin w celach bezpieczeństwa nastąpi odłączenie wody.
O decyzjach tych poinformował szef władz miejskich Chersonia, Roman Mroczko - podał portal Ukrainska Prawda.
W zbiorniku kachowskim spada poziom wody po tym, gdy Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce - przekazały ukraińskie agencje informacyjne. Rozpoczęła się ewakuacja okolicznych miejscowości.
Władze Ukrainy jeszcze jesienią zeszłego roku ostrzegały, że jeśli wojska rosyjskie przerwą zaporę w elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, to w strefie zalania znajdzie się ponad 80 miejscowości, w tym Chersoń.
"Ekobójstwo"
"To jest ekobójstwo. Rosjanie odpowiedzą za potencjalne pozbawienie wody pitnej ludzi w południowej części obwodu chersońskiego i na Krymie, za potencjalne zniszczenie części miejscowości i biosfery" - napisał Jermak na serwisie Telegram.
Ostrzegł następnie, że działania Rosjan "powodują zagrożenie dla Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej". Nazwał wysadzenie tamy "kolejną zbrodnią wojenną terrorystów rosyjskich" i zaapelował o "karę na szczeblu międzynarodowym".
REKLAMA
- "Mogły tworzyć historię". Poruszające słowa prezydenta Ukrainy o dzieciach, które stały się ofiarami agresji Rosji
- Rosjanie "zgubili" 10 ton broni. Cenne znalezisko ukraińskiej armii pod Charkowem
- Rozpoczęła się ukraińska kontrofensywa? Wiceminister obrony podała nowe informacje
dn/PAP
REKLAMA