more_horiz
Wiadomości

"Mogły tworzyć historię". Poruszające słowa prezydenta Ukrainy o dzieciach, które stały się ofiarami agresji Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 15:05
"Na liście niewinnych dziecięcych ofiar agresji rosyjskiej jest już co najmniej 500 naszych dzieci" - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem serwisu Telegram. Wymienił imiona i wiek kilku zabitych dzieci, z których jedno miało zaledwie dwa dni.
Mogły tworzyć historię. Poruszające słowa prezydenta Ukrainy o dzieciach, które stały się ofiarami agresji Rosji
"Mogły tworzyć historię". Poruszające słowa prezydenta Ukrainy o dzieciach, które stały się ofiarami agresji RosjiFoto: facebook.com / Володимир Зеленський

"Mogły być znanymi naukowcami, artystami, mistrzami sportowymi i tworzyć historię Ukrainy" - zaznaczył prezydent Zełenski.

Kontynuował, że jego kraj musi "wytrzymać i zwyciężyć w wojnie", a Ukraińcy "powinni być wolni od terroru Rosji".

Komentarz Zełenskiego opublikowano po doniesieniach z obwodu dniepropietrowskiego w centralnej Ukrainie o ostrzale, w którym zginęła dwuletnia dziewczynka. Pocisk rosyjski uderzył w dom mieszkalny. Ponad 20 osób, w tym pięcioro dzieci, jest rannych.

W wyniku sobotniego ostrzału dwupiętrowy budynek częściowo się zawalił, uszkodzonych zostało także 10 domów prywatnych, sklep i gazociąg.

"To Rosja zabiła te dzieci"

W środę 31 maja, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Dziecka, Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Rosja zabiera ukraińskim dzieciom najważniejsze prawo - prawo do życia.

Powiedział, że nie należy mówić, iż te dzieci stały się ofiarami rosyjskiej agresji czy też konfliktu zbrojnego. - To Rosja zabiła te dzieci - zwrócił uwagę prezydent Zełenski.

Przesiedlenia

Ponadto ukraińskie władze alarmują, że Rosja wciąż wywozi ukraińskich nieletnich z terenów okupowanych. Duża część z nich jest wynaradawiana. Według oficjalnych, udokumentowanych przez Ukrainę danych, Rosjanie wywieźli ponad 16 tysięcy dzieci.

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina za organizowanie tego procederu .

Czytaj także:

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także