more_horiz
Wiadomości

Tragiczny bilans rosyjskiej agresji. Zełenski: zabili już niemal pół tysiąca ukraińskich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 19:31
Rosjanie zabili niemal pół tysiąca ukraińskich dzieci. Tragiczny bilans rosyjskiej agresji przedstawił w przeddzień Międzynarodowego Dnia Dziecka prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wołodymyr Zełenski: Rosjanie zabili niemal pół tysiąca ukraińskich dzieci
Wołodymyr Zełenski: Rosjanie zabili niemal pół tysiąca ukraińskich dzieciFoto: facebook.com / Володимир Зеленський / screen

Wskutek napaści Rosjan na Ukrainę około tysiąca dzieci odniosło rany. Kilkanaście tysięcy ukraińskich dzieci przesiedlonych zostało w głąb Rosji.

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że Rosja zabiera ukraińskim dzieciom najważniejsze prawo - prawo do życia. Jak dodał, do tej pory zabrała je co najmniej 483 dzieciom. Ukraiński prezydent dodał, że są to jedynie te przypadki, o których wiadomo.

"To Rosja zabiła te dzieci"

Jednocześnie zaznaczył, że nie należy mówić, iż te dzieci stały się ofiarami rosyjskiej agresji czy też konfliktu zbrojnego. - To Rosja zabiła te dzieci - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Ukraińskie władze alarmują, że Rosja wciąż wywozi ukraińskich nieletnich z terenów okupowanych. Duża część z nich jest wynaradawiana.

Według oficjalnych, udokumentowanych przez Ukrainę danych, Rosjanie wywieźli ponad 16 tys. dzieci. W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny uznał deportację ukraińskich dzieci w głąb Rosji za zbrodnię wojenną i wydał nakaz aresztowania Władimira Putina.

Przesiedlanie ukraińskich sierot

Wśród deportowanych dzieci znalazło się ok. 2,5 tys. sierot i nieletnich pozostawionych bez opieki rodziców. Portal "Ważne Historie" przeanalizował zapisy rosyjskiego "banku danych dzieci - sierot". Dziennikarze ustalili, że w 21 regionach Rosji gwałtownie wzrosła liczba dzieci na listach sierot, przebywających w domach dziecka. Łącznie chodzi o 2450 nieletnich.

Najwięcej sierot wywieziono z Ukrainy do rosyjskich obwodów: rostowskiego, moskiewskiego i niżnonowogrodzkiego. Portal zastrzega, że nie ma pewności, iż wszystkie dzieci to Ukraińcy, ale wyrywkowe sprawdzenie danych wskazało, że większość nieletnich przed wywiezieniem do Rosji mieszkało w okupowanych obecnie przez agresora obwodach Ukrainy.

Posłuchaj
00:49 12385939_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: Rosjanie zabili niemal pół tysiąca ukraińskich dzieci. Relacjonuje Paweł Buszko (IAR)

 

Czytaj także:

Zobacz: Antoni Macierewicz w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także