more_horiz
Wiadomości

Zatrważające dane. Rosjanie wywieźli z Ukrainy blisko 2,5 tys. dzieci

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 17:45
Taką informację przekazał portal "Ważne Historie". Śledztwo dziennikarskie wskazuje, że chodzi o sieroty i nieletnich pozostawionych bez opieki rodziców.
Rosja wywiozła blisko 2,5 tys. ukraińskich sierot
Rosja wywiozła blisko 2,5 tys. ukraińskich sierotFoto: Shutterstock/Drop of Light

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny uznał deportację ukraińskich dzieci w głąb Rosji za zbrodnię wojenną i wydał nakaz aresztowania Władimira Putina.

Portal "Ważne Historie" przeanalizował zapisy rosyjskiego "banku danych dzieci - sierot". Dziennikarze ustalili, że w 21 regionach Rosji gwałtownie wzrosła liczba dzieci na listach sierot, przebywających w domach dziecka. Łącznie chodzi o 2450 nieletnich. Najwięcej sierot wywieziono z Ukrainy do rosyjskich obwodów: rostowskiego, moskiewskiego i niżnonowogrodzkiego.

>>>ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ<<<

Portal zastrzega, że nie ma pewności, iż wszystkie dzieci to Ukraińcy, ale wyrywkowe sprawdzenie danych wskazało, że większość nieletnich przed wywiezieniem do Rosji mieszkało w okupowanych obecnie przez agresora obwodach Ukrainy.

Władze w Kijowie ustaliły, że od początku inwazji kremlowski reżim wywiózł w głąb Rosji ponad 19 tysięcy ukraińskich dzieci.

Czytaj także:

Zobacz także: Gen. Roman Polko o rosyjskich prowokacjach wymierzonych w Polskę

IAR/mr

Zobacz także

Zobacz także