more_horiz
Wiadomości

Rzecznik praw dziecka wyrusza do Kijowa. Rozmowy o wsparciu najmłodszych poszkodowanych przez wojnę

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 16:56
Rzecznik praw dziecka poleci w środę do Kijowa. Mikołaj Pawlak weźmie tam udział w konferencji organizowanej przez ukraińskiego rzecznika praw obywatelskich oraz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Będzie rozmawiać o dzieciach i rodzinach dotkniętych przez wojnę.
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak uda się do Kijowa, gdzie będzie rozmawiał o pomocy dzieciom, które ucierpiały przez wojnę
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak uda się do Kijowa, gdzie będzie rozmawiał o pomocy dzieciom, które ucierpiały przez wojnęFoto: PAP/Albert Zawada

Głównym tematem jest pomoc dzieciom powracającym na Ukrainę. - Najmłodsi, wywiezieni przymusowo w głąb Rosji, ale także ci, którzy uciekli przed wojną, walczą nie tylko z traumą - zauważył Mikołaj Pawlak.

- To, z czym spotykam się w swojej działalności jako rzecznik praw dziecka i co zaproponowałem ukraińskiemu rzecznikowi, to wsparcie tutaj w Polsce. Chodzi między innymi o dziecięcy telefon zaufania 800 12 12 12, gdzie od początku wojny można uzyskać pomoc dla tysięcy dzieci w języku ukraińskim i rosyjskim. Najczęściej dzwonią z traumami i depresjami wywołanymi wojną. To, co się teraz pojawia po roku wojny, to tęsknota - mówił RPD.

Pomoc RPD dla dzieci na Ukrainie

Rozmowy w ukraińskiej stolicy będą dotyczyć między innymi tego, jak pomóc dzieciom powracającym na Ukrainę, by powrót ten nie był kolejną traumą - dodał rzecznik praw dziecka. - Z informacji, które posiadamy, [wynika, że] w Ukrainie zostało zniszczonych ponad 3,5 tys. różnego rodzaju instytucji: szkół, szpitali, przedszkoli, żłobków. Ponad 300 zostało zniszczonych całkowicie. One przestały istnieć. Te dzieci, nawet gdyby chciały wrócić, to nie mają do czego - mówił Mikołaj Pawlak.

Konferencja w Kijowie jest organizowana także w tym celu, by informować społeczność międzynarodową o prawach dziecka łamanych przez agresora - Rosję.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:23 Pawlak IAR.mp3 Głównym tematem jest pomoc dzieciom powracającym na Ukrainę - mówi Mikołaj Pawlak (IAR)
Posłuchaj
00:19 Pawlak IAR (2).mp3 Rozmowy w ukraińskiej stolicy będa dotyczyć między innymi tego, jak pomóc dzieciom powracającym na Ukrainę, by powrót ten nie był kolejną traumą - dodał Rzecznik Praw Dziecka (IAR)

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także