more_horiz
Wiadomości

Metody Związku Sowieckiego. Putin chce deportować ludność w głąb Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 16:32
Moskiewski reżim chce zorganizować wybory na okupowanych ziemiach Ukrainy i deportować w głąb Rosji miejscową ludność. Podobną politykę przesiedleń stosowano w Związku Sowieckim, aby zniszczyć kulturowe odrębności narodów zamieszkujących zajęte przez Armię Czerwoną tereny. O szczegółach Maciej Jastrzębski. 
Raport: reżim białoruski zaangażowany jest w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieci
Raport: reżim białoruski zaangażowany jest w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieciFoto: PAP/Abaca

Dekret w tej sprawie podpisał poszukiwany listem gończym za zbrodnie wojenne Władimir Putin.

Putinowski dekret zakłada deportację ludności cywilnej z obszarów, na których został wprowadzony "stan wojenny”.

Chodzi wysiedlenie z terenów okupowanych osób, które nie chcą poddać się rusyfikacji i zastąpienie ich Rosjanami. Dekret otwiera też możliwość organizowania na okupowanych ziemiach referendów i wyborów lokalnych władz.

"Stan wojenny" na okupowanych terenach


"Stan wojenny" Moskwa wprowadziła na okupowanych ziemiach ukraińskich obwodów: ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego. Już wcześniej obrońcy praw człowieka alarmowali, że agresor wywozi tysiące ukraińskich rodzin w głąb Rosji, gdzie poddaje dorosłych i dzieci indoktrynacji.

Portal Meduza poinformował, że do obwodu nowosybirskiego wkrótce ma trafić łącznie ok. 800 dzieci z Donbasu. W całej Rosji przygotowano prawie 1000 tzw. letnich obozów, w których docelowo reżim chce umieścić ponad 120 tysięcy ukraińskich nieletnich. Wcześniej portal The Insider napisał, że nieletni Ukraińcy, którzy przebywali na tak zwanych koloniach, byli zastraszani i indoktrynowani. Obrońcy praw człowieka zapowiadają, że będą monitorować sytuację, ponieważ obawiają się, iż ukraińskie dzieci mogą być nakłaniane do pozostania w Rosji lub pozostawione tam wbrew ich woli i woli rodziców.

Posłuchaj
00:35 rosja.mp3 Rosja: dyktator chce deportować ludzi z okupowanych ziem Ukrainy (IAR) 

Na początku roku rosyjskie media niezależne informowały o odbieraniu dzieci rodzicom z okupowanych terenów pod pretekstem niewłaściwej opieki. Takie praktyki są uznawane przez międzynarodową społeczność za zbrodnię wojenną. 

IAR/bartos

Zobacz także

Zobacz także