more_horiz
Wiadomości

Barbarzyństwo rosyjskich okupantów. Wywożą ukraińskie dzieci na Syberię

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 11:11
Rosyjski reżim wywozi z okupowanej części Donbasu ukraińskie dzieci - alarmują obrońcy praw człowieka. Portal Meduza poinformował, że pod pretekstem letniego wypoczynku do obwodu nowosybirskiego na Syberii już wysłano ponad stu nieletnich.
Polska chce mówić o porywanych ukraińskich dzieci i sankcji wobec Białorusi.
Polska chce mówić o porywanych ukraińskich dzieci i sankcji wobec Białorusi.Foto: Michele Ursi/Shutterstock

Rosyjski reżim wywozi z okupowanej części Donbasu ukraińskie dzieci - alarmują obrońcy praw człowieka. Portal Meduza poinformował, że pod pretekstem letniego wypoczynku do obwodu nowosybirskiego na Syberii już wysłano ponad stu nieletnich. W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze uznał wywózki ukraińskich dzieci za zbrodnię wojenną i wydał nakaz aresztowania Władimira Putina.

Ukraińskie dzieci nakłaniane do pozostania w Rosji

Portal Meduza poinformował, że do obwodu nowosybirskiego wkrótce ma trafić łącznie ok. 800 dzieci z Donbasu. W całej Rosji przygotowano prawie 1000 tzw. letnich obozów, w których docelowo reżim chce umieścić ponad 120 tysięcy ukraińskich nieletnich. Wcześniej portal The Insider napisał, że nieletni Ukraińcy, którzy przebywali na tak zwanych koloniach, byli zastraszani i indoktrynowani. Obrońcy praw człowieka zapowiadają, że będą monitorować sytuację, ponieważ obawiają się, iż ukraińskie dzieci mogą być nakłaniane do pozostania w Rosji lub pozostawione tam wbrew ich woli i woli rodziców.

Dzieci odbierane są rodzicom z okupowanych terenów

Na początku roku rosyjskie media niezależne informowały o odbieraniu dzieci rodzicom z okupowanych terenów pod pretekstem niewłaściwej opieki. Takie praktyki są uznawane przez międzynarodową społeczność za zbrodnię wojenną.

Zobacz także:


- Białoruski reżim jest zaangażowany w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieci - wynika z raportu organizacji National Anti-Crisis Management, który udostępniono PAP. Do tzw. obozów wypoczynkowych i sanatoriów na terytorium Białorusi nielegalnie przywieziono ok. 2150 ukraińskich dzieci, w tym sieroty - wylicza organizacja.

IAR/PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także