more_horiz

Sankcje Polski wobec reżimu Łukaszenki. Zarembiuk: decyzja solidarna z białoruskim społeczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 15:01
- Od decyzji Łukaszenki zależy los Andrzeja Poczobuta i wszystkich więźniów politycznych na Białorusi. Nie jestem zwolennikiem sankcji, ale w obecnej sytuacji to jedyne, co można zrobić. Musi być twarda reakcja. Reakcja Polski była oczekiwana przez Białorusinów, którzy żyją w totalnym strachu - mówił w Polskim Radiu 24 prezes fundacji Białoruski Dom w Warszawie Aleś Zarembiuk.
Zarembiuk: Łukaszenka nie rozumie języka dyplomacji
Zarembiuk: Łukaszenka nie rozumie języka dyplomacjiFoto: Sasa Dzambic Photography / Shutterstock.com

Polska ogłosiła kolejny pakiet sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Restrykcjami objęto 365 bliskich dyktatorowi obywateli Białorusi. Ponadto zamrożono środki i zasoby gospodarcze 20 podmiotów i 16 innych osób powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim. A od czwartku granica z Białorusią będzie zamknięta dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że polskie decyzje nie będą przyjemne dla notabli Łukaszenki. - Oni lubią podróżować. Andrzej Poczobut wspominał, że często można było ich spotkać np. w Białymstoku. Poczobut i tysiące innych ludzi są bezprawnie przetrzymywani w białoruskich więzieniach. Mamy do czynienia z normalną reakcją sąsiedniego i solidarnego z białoruskim społeczeństwem państwa. Białorusini popierają postawę Polski - powiedział Aleś Zarembiuk.

Dodał, że Andrzej Poczobut i wszyscy więźniowie polityczni na Białorusi zasługują na uwagę polskiego państwa. - Na Białorusi cierpią również zwykli obywatele, żyją w strachu i biedzie. Przeciętny Polak nie może sobie tego wyobrazić, ale ludzie muszą wybierać np. między zakupem butów dla dzieci i wymianą opon samochodowych z zimowych na letnie. Po prostu ich nie stać i nie chodzi o osoby najgorzej zarabiające. Łukaszenka nie rozumie języka dyplomacji. Od jego decyzji zależy los Poczobuta i wszystkich więźniów politycznych na Białorusi. Nie jestem zwolennikiem sankcji, ale w obecnej sytuacji to jedyne, co można zrobić. Musi być twarda reakcja. Reakcja Polski była oczekiwana przez Białorusinów, którzy żyją w totalnym strachu - stwierdził prezes fundacji Białoruski Dom w Warszawie.

Posłuchaj
22:07 PR24 2023_05_30-14-06-57.mp3 Aleś Zarembiuk gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

Polskie władze zaostrzyły sankcje wobec Białorusi w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego Białorusi, który w piątek oddalił apelację działacza mniejszości polskiej Andrzej Poczobuta. Polak został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Został zatrzymany w marcu 2021 r. pod zarzutem "wzywania do sankcji" oraz "podżegania do nienawiści".


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Aleś Zarembiuk (prezes fundacji Białoruski Dom w Warszawie)

Data emisji: 30.05.23

Godzina: 14.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także