more_horiz
Wiadomości

Atak dronów na Ukrainę. Prezydent Zełenski: Kijów przeżył wielu grabieżców, przeżyje też raszystów

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 20:15
- Kijów przeżył w swojej historii wielu grabieżców, przeżyje też raszystów - powiedział w niedzielę o Rosjanach prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do nocnego ataku na cele cywilne w jego kraju, dokonane przez armię Rosji z użyciem irańskich dronów Shahed.
Prezydent Zełenski: Kijów przeżył wielu grabieżców, przeżyje też raszystów
Prezydent Zełenski: Kijów przeżył wielu grabieżców, przeżyje też raszystówFoto: twitter.com/@ZelenskyyUa

Dziś nasz kraj przeżył jeden z największych ataków Shahedami - jednocześnie wzięły w nim udział 54 drony. Prawie wszystkie zostały zestrzelone - oświadczył w codziennym wystąpieniu prezydent Zełenski.

Ponadto przypomniał, że do ataku doszło w Dniu Kijowa, który stolica Ukrainy obchodzi uroczyście co roku w ostatnią niedzielę maja.

Podczas tego ataku terrorystycznego największe liczbowo uderzenie wymierzone było w Kijowszczyznę. Właśnie tak Rosja obchodzi dzień naszego starożytnego Kijowa - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy dodał, że "Kijów widział w historii różne podłości ze strony grabieżców". - Przeżył ich wszystkich - przeżyje i raszystów. Nie będzie tu żadnego z nich! - zapewnił Zełenski

"Prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych i powietrznych jest nadal wysokie"

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podsumował, że minionej nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę 59 irańskimi dronami Shahed. 58 z nich zostało zestrzelonych przez ukraińską obronę powietrzną.

W sumie, w ciągu tego dnia Rosjanie przeprowadzili 91 nalotów i około 25 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje ukraińskich wojsk i tereny zaludnione.

"Prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych i powietrznych na terenie Ukrainy nadal pozostaje wysokie" - czytamy w wieczornym raporcie.

Dezercja w wojsku rosyjskim

Poinformowano w nim także, że około 80 Rosjan zdezerterowało w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim z jednostki "Burza-Z" rosyjskich wojsk okupacyjnych. Mieli dobrowolnie opuścić pozycje bojowe.

Z kolei z okolic Bachmutu uciekło około 30 członków Grupy Wagnera, którzy także dobrowolnie opuścili stanowiska bojowe, kradnąc przy tym sprzęt wojskowy.

Czytaj także:

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także