more_horiz
Wiadomości

Największy atak rosyjskich dronów na Kijów. Obrona miasta zestrzeliła większość bezzałogowców

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 08:05
Mer miasta poinformował, że nad Kijowem siły ukraińskie zestrzeliły w nocy ponad 40 dronów. Siły Powietrzne powiadomiły, że w największym ataku dronów od początku wojny Rosjanie zastosowali ogółem 54 Shahedy, z których 52 udało się zniszczyć.
Największy rosyjski atak dronów  nad Kijowem zestrzelono ponad 40, ogółem kraj zaatakowały 54 maszyny
Największy rosyjski atak dronów – nad Kijowem zestrzelono ponad 40, ogółem kraj zaatakowały 54 maszynyFoto: Shutterstock/Drop of Light

- 14. atak dronów na stolicę od początku maja. Dzisiaj wróg postanowił "złożyć życzenia" mieszkańcom z okazji Dnia Kijowa (obchodzonego 29 maja) przy pomocy śmiercionośnych dronów - powiadomił mer miasta Witalij Kliczko. W wyniku ataku są ofiary i zniszczenia, które władze obecnie ustalają. Jak dotąd podano, że jedna osoba zginęła i co najmniej jedna jest ranna.

Kliczko ocenił, że był to największy atak na Kijów od początku wojny.

Atak dronów

Według komunikatu ukraińskich Sił Powietrznych Rosjanie wystrzelili z obwodu briańskiego na północ od Ukrainy oraz Kraju Krasnodarskiego na południu rekordową ilość dronów Shahed 136/131(produkowanych i dostarczanych przez Iran).

52 z 54 wrogich obiektów zestrzeliła ukraińska obrona powietrzna.

Celem ataków były obiekty wojskowej i infrastruktura cywilna w centralnej części Ukrainy, w tym w obwodzie kijowskim. W tym regionie zestrzelono większość atakujących dronów.

Szczątki jednego z zestrzelonych bezzałogowców spadły na dach 9-piętrowego budynku mieszkalnego w dzielnicy Peczersk. Inny dron spadł na stację benzynową powodując pożar i śmierć jednej osoby. Trzy osoby zostały ranne.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także