more_horiz
Wiadomości

Po kolejnej fali rosyjskich ataków Zełenski dziękuje obronie powietrznej i ratownikom. "Jesteście naszymi bohaterami"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 15:24
"Jesteście naszymi bohaterami" - napisał w niedzielę na Telegramie prezydent Wołodymyr Zełenski, wyrażając wdzięczność wobec żołnierzy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz służb ratowniczych po kolejnym zmasowanym rosyjskim ataku powietrznym na Ukrainę.
Po kolejnej fali ataków prezydent Zełenski dziękuje obronie powietrznej i ratownikom: jesteście naszymi bohaterami
Po kolejnej fali ataków prezydent Zełenski dziękuje obronie powietrznej i ratownikom: jesteście naszymi bohateramiFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

"Siły obrony powietrznej. Słyszycie sygnał alarmu inaczej niż wszyscy. Kierujecie wzrok w górę, by niszczyć wrogie rakiety, samoloty, śmigłowce, bezzałogowce. Każde zestrzelenie to ratowanie ludzkiego życia" - zaznaczył prezydent Ukrainy.

Następnie Wołodymyr Zełenski zwrócił się do ratowników, którzy pracują przy likwidacji skutków ataków.

"Angażujecie się w stu procentach, by ratować innych" - napisał, zwracając się do służb ratunkowych. "Jesteście naszymi bohaterami" - podkreślił Zełenski.

Zmasowany atak dronów

W nocy z soboty na niedzielę Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak dronów na Ukrainę, przede wszystkim na stolicę i obwód kijowski.

Siły Powietrzne powiadomiły, że zastosowano 54 drony Shahed produkcji irańskiej. Od początku maja armia rosyjska zwiększyła intensywność ataków na Ukrainę przy pomocy rakiet i dronów.

"Rosjanie nie potrafią walczyć na polu boju, tylko z cywilami"

Jeden z takich bezzałogowców został zestrzelony nad dzielnicą peczerską w centrum miasta. Jego części spadły na pięciokondygnacyjny blok, uszkadzając mieszkania na ostatnim piętrze i zaparkowane wokół budynku samochody.

- Rosyjska armia po raz kolejny pokazuje, że nie potrafi walczyć z przeciwnikiem na polu boju, za to potrafi walczyć przeciwko ludności cywilnej - powiedziła w rozmowie z PAP pani Oksana, która przed chwilą podpisała na ławeczce przed blokiem policyjny raport z wydarzeń ostatniej nocy.

Na dachu jej domu dwóch strażaków oczyszcza gruzy, wyciągając z nich metalowe odłamki drona. Na dole dozorcy usuwają z chodnika resztki cegieł i zamiatają rozbite szkło z okien. Wokół stoją karetki, wozy straży pożarnej i pogotowia energetycznego. Policjanci ogrodzili teren biało-czerwoną taśmą.

- Wybuch słyszałam około godziny 2. Rano wyszłam na dwór i zobaczyłam, że spadające cegły uszkodziły mi samochód. Tak samo jak pozostałe samochody, które codziennie tu parkują - relacjonowała pani Oksana.

Czytaj także:

PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także